ZagadkiPsychologiczneCo zobaczyłeś najpierw? Pierwsze wrażenie zdradza o tobie więcej, niż myślisz

Co zobaczyłeś najpierw? Pierwsze wrażenie zdradza o tobie więcej, niż myślisz

Iluzja optyczna
Iluzja optyczna
Źródło zdjęć: © TikTok | Mia Yilin
17.11.2023 16:31, aktualizacja: 18.12.2023 13:07

To niesamowite, jak wiele może o tobie powiedzieć iluzja optyczna. Wystarczy jeden obrazek, by zajrzeć do wnętrza twojej duszy i określić, czy jesteś swoim największym krytykiem. Twoje pierwsze skojarzenie to odpowiedź, dlatego kiedy zerkniesz na grafikę, nie zastanawiaj się nad jej sensem, tylko powiedz, co widzisz jako pierwsze.

Twórczyni tego testu to Mia Yilin, popularna Tiktokerka, która niewinnym obrazkiem potrafiła wywołać burzę wśród ludzi. Test ma za zadanie odkryć twoją osobowość poprzez pierwsze skojarzenie, jakie przyjdzie ci do głowy. To bardzo podchwytliwe, gdyż można zobaczyć dwie zupełnie inne sceny.

Iluzja optyczna, która mówi kim jesteśmy

Nie od dziś wiemy, że psychologia uwielbia zabawę obrazkami i skojarzeniami. Na różnych badaniach mamy za zadanie odgadywać rzeczy przedstawione na obrazku, przez co specjalista może stwierdzić, jaki mamy światopogląd. To zarazem piękne i przerażające, gdyż kilka kształtów jest w stanie określić, jakie mamy myśli w głowie. Poniższa grafika jest dokładnie tym samym. Z jej pomocą można się dowiedzieć, czy mamy oceniającą i krytyczną naturę wobec samego siebie.

Co widzisz na obrazku? Jeśli twoja pierwsza myśl to mężczyzna malujący ścianę, to masz bardzo silną osobowość i żadne wyzwania cię nie przerażają. Można powiedzieć, że jesteś stworzony do ciężkiej pracy, a co za nią idzie, do sukcesu. Istnieje również ciemna strona, jaką jest tendencja do tłumienia emocji. Twoim zdaniem jest to słabość i nie chcesz otwierać się przed innymi.

Druga opcja to zobaczenie latarni na pierwszym planie. Jeśli to właśnie ją widziałeś najpierw, oznacza to, że jesteś maniakiem czystości i potrzebujesz mieć wszystko uporządkowane. Ma to swoje przełożenie w sferze zawodowej, co sprawia, że jesteś okropnie krytyczny i nie potrafisz odpoczywać i cieszyć się życiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym tak właściwie jest iluzja optyczna?

Jeśli szukasz naukowego wyjaśnienia tych "magicznych" obrazków, już pędzimy z pomocą. Otóż musisz wiedzieć, że twój mózg odczytuje pewne kolory i kształty w niewłaściwy sposób. Błędnie odczytany obraz tworzy w naszej głowie iluzje, przez co widzimy coś, czego faktycznie nie ma. Faktem jest, że ludzie mają za sobą różne przeżycia i taki sam kształt może oznaczać dla wielu zupełnie co innego.

Malarstwo tworzące iluzję optyczną
Malarstwo tworzące iluzję optyczną© Pixabay | uroburos

Ludzie z czasem zaczęli się bawić iluzjami i tworzyć coraz to nowe modyfikacje. W internecie jest pełno grafik, zdjęć czy obrazów, które sprawiają, że nasz mózg szaleje. Nie jest to nic złego, lecz warto mieć to na uwadze, gdy następnym razem zobaczymy coś niespotykanego w sieci. Być może jest to iluzja, która oszukuje naszą głowę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także