Nie wyrzucaj sierści psa czy kota. Wyślij we właściwe miejsce i uratuj Bałtyk
Właściciele psów mają świadomość, że sierść pupila wala się dosłownie po całym domu. Mimo ciągłego wyczesywania zwierzak gubi kłaczki, które trzeba sprzątać, a i tak zaraz pojawiają się nowe. Zamiast je wyrzucać, pozbieraj większą ilość i zrób coś dla planety. Sierść zwierząt może pomóc w oczyszczeniu mórz i oceanów, trzeba ją tylko wysłać do odpowiedniego punktu.
24.01.2024 12:00
Pupile mają pewne okresy w ciągu roku, gdy zaczynają linieć, a ich futro wala się kłębami po meblach i podłodze. Najczęściej przypada to w okresie od stycznia do czerwca i od lipca do grudnia. Zamiast wyrzucać, zacznij zbierać sierść i wyślij ją do specjalnego miejsca, gdzie pomoże w oczyszczaniu wód i oceanów.
Twój pies gubi sierść? Wyślij ją do fundacji
Ciągle odkurzasz, a mimo to twój zwierzak nadal zostawia kłęby futra na podłodze? Później kłaczki osiadają na ubraniach czy meblach i zamiast gładkiej bluzki masz włochaty sweter. To trochę jak walka z wiatrakami, lecz trzeba szukać pozytywów. Istnieje pewna fundacja "Malachite Minds", która z przyjemnością przyjmie każdą ilość sierści zwierzaków. Otóż jest to wspaniały surowiec, który może pomóc w oczyszczaniu mórz i oceanów. Jeśli odpowiednio go przerobimy, może posłużyć jako filtr do odławiania zanieczyszczeń.
Pomysłodawcy chcą, by sierść posłużyła jako materiał do mat, które później zanurzą się w oceanie i wyłapią całą ropę, rtęć czy fenol. Do tej pory korzystano jedynie z mchu torfowego, który był drogi i mało wydajny. Jeśli maty z sierści okażą się sukcesem, możliwe, że ludzie pozbędą się aż dwóch problemów. Z jednej strony oczyścimy ocean, a przy okazji usuniemy sierść z domu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie oddać sierść zwierząt?
Ekologiczne filtry do wody będą szyte w Polsce, dlatego nie będzie problemu z wysyłką surowca. Polska fundacja Malachite Minds we współpracy z amerykańską organizacją Matter of Trust rozpocznie produkcję naturalnych filtrów. Nie jest to nowość, gdyż ekolodzy od ponad 20 lat wykorzystują włosy do oczyszczania wód z toksyn. Aby przyłączyć się do akcji, trzeba wejść na ich stronę internetową, gdzie po wypełnieniu formularza zostaniemy przekierowani na odpowiedni adres, gdzie należy wysłać zebraną sierść.
Nadadzą się włosy każdego pupila, ważne by były czyste i suche. Jeśli zbieramy sierść różnych zwierzaków (np. krótką kota i długą psa) trzeba ją rozdzielić do dwóch osobnych woreczków. Akcja stała się niezwykle popularna, dzięki czemu fundacja przyjęła już wiele paczek od darczyńców. Warto pamiętać, że takie działania (oprócz przesyłki) nic nas nie kosztują, a mogą znacząco poprawić sytuację na planecie, która jest naszym domem.