NewsyWyglądają jak cukierki. W USA jedzą kapsułki do prania, a naukowcy ślą ostrzeżenia

Wyglądają jak cukierki. W USA jedzą kapsułki do prania, a naukowcy ślą ostrzeżenia

Te kapsułki do prania to dla nich smakowity kąsek
Te kapsułki do prania to dla nich smakowity kąsek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
27.01.2024 11:55, aktualizacja: 27.01.2024 13:35

Kapsułki do prania od lat ułatwiają robienie prania, a przy okazji sprawiają, że tkaniny są nie tylko czyste, ale też pachnące. Niektóre z nich wyglądają uroczo, a ich kolory przyciągają uwagę, przez co zamiast do pralki trafiają do ust...jako żelki!

Producenci kapsułek do prania od lat prześcigają się w reklamach oraz hasłach podkreślających, że ich produkt wyróżnia się na tle konkurencji. Nic w tym dziwnego, ponieważ tak działa handel, a spoty oraz zdjęcia promujące te detergenty sprawiają, że kapsułki zaczynają wyglądać jak smakowite cukierki. Na efekty nie trzeba było długo czekać, a niektóre dzieci zaczęły jeść kapsułki do prania jak słodycze.

"Przepyszne" kapsułki do prania w USA

Ten ogromny problem towarzyszy amerykańskiemu społeczeństwu od samego początku pojawienia się kapsułek do prania na rynku. Według statystyk, między 2012 a 2013 rokiem ponad 7 tysięcy dzieci połknęło te niepozornie wyglądające detergenty, ale to był dopiero początek. Z biegiem lat na wielu platformach społecznościowych pojawiały się zdjęcia kapsułek do prania w formie ciast lub smakowicie ułożone na talerzach, co zwiększało odsetek ich smakoszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W 2018 roku w mediach społecznościowych pojawił się nawet niebezpieczny trend, a właściwie challenge jedzenia kapsułek do prania na wizji. Wielu śmiałków ze smakiem żuło i połykało detergenty, co przyczyniło się do szkodliwej popularności konsumpcji tych środków. W konsekwencji filmy z kapsułkami do prania były usuwane, a zastąpiono je kampanią informacyjną, która przyniosła niewielki skutek.

Dlaczego nie wolno jeść kapsułek do prania?

Statystyki podane przez "Clinical Toxicology" są zatrważające, a na przestrzeni ostatnich kilku lat szacuje się, że 36 279 razy wzywano pomoc do zatruć detergentami u ludzi. Największym odsetkiem, bo aż 87 proc. poszkodowanych były dzieci poniżej 6. roku życia, które we własnych domach sięgały po smakowicie wyglądające, a śmiertelnie niebezpieczne specyfiki. Podczas prowadzenia badań zdarzyły się też przypadki zgonów wśród osób dorosłych, a łącznie było ich dziewięć. Warto dodać, że większość z ofiar miała powyżej 70 lat!

Wiele rodzin nie zdaje sobie sprawy, jak toksyczne mogą być te silnie skoncentrowane opakowania detergentów do prania. Jeśli masz w domu małe dzieci lub bezbronnych dorosłych, bezpieczniejszą alternatywą jest stosowanie tradycyjnych detergentów do prania.

dr Christopher Gaw, Nationwide Children's Hospital

Mało kto zdaje sobie sprawę, że rozreklamowane kapsułki do prania są tak naprawdę niezwykle niebezpieczne. Badacze uważają, że znajdujące się w nich związki chemiczne są toksyczne i nie do końca nam znane. Apelują też, aby osoby posiadające dzieci, opiekujące się osobami starszymi lub z niepełnosprawnością zrezygnowały z kupowania kapsułek do prania. Według nich o wiele bezpieczniej będzie stosować tradycyjne detergenty piorące.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także