Niestraszne jej -15 na termometrze. Właśnie pojawiła się na południu Polski
Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać do ciepłych krajów, aby zobaczyć egzotyczne zwierzęta. Ta papuga zaskoczyła wszystkich, ponieważ niestraszny jej mróz i śnieg. Taka miła niespodzianka spotkała mieszkańców pogranicza województw opolskiego oraz śląskiego.
04.12.2023 14:52
Dzisiejszy ranek przyniósł ze sobą nie tylko chłód, ale też nietypowego gościa, czyli papugę z gatunku Aleksandretta obrożna. Nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że mamy środek srogiej zimy. Ta papużka, zaprezentowana na Facebooku przez Lubuskich Łowców Burz staje się prawdziwym hitem internetu, a post z informacją o jej pojawieniu się ma już prawie kilka tysięcy polubień.
Zobacz także
Zimowa papuga?
Ten niesamowity widok nie powinien nikogo dziwić, ponieważ ten gatunek papugi jest przystosowany do naszego klimatu. Naturalnie występuje w Afryce oraz na Półwyspie Indyjskim, ale w naszym kraju również radzi sobie nieźle. Bardzo często Aleksandretta obrożna jest hodowana przez osoby prywatne oraz ogrody zoologiczne. Jednak nie trzeba od razu płacić za bilet, ponieważ te egzotyczne ptaki spotkamy na wolności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samodzielne życie na wolności w Polsce nie jest dla tych ptaków problemem. Pierwsze lęgowiska odkryto w 2018 roku w okolicach Nysy. Zazwyczaj można je spotkać właśnie na tym obszarze, a często wybierają sobie do życia tereny miejskie oraz wiejskie. Dla papug ważne jest to, aby znalazły odpowiednie miejsce lęgowe np. w lasach, parkach lub ogrodach. Warto dodać, że są one niezwykle sprytne, a pożywienie znajdą nawet w zimie.
Jak papugi radzą sobie w polskim ekosystemie?
Mimo ślicznego upierzenia papugi są szkodliwe dla naszych rodzimych gatunków zwierząt, ponieważ zabierają im pożywienie oraz miejsca do życia. Warto dodać, że przenoszą one szkodliwe patogeny, które zagrażają zdrowiu ludzi oraz pozostałych gatunków. Bardzo często niszczą one uprawy roślin, przez co plony są o wiele mniejsze. Przez to rujnują także wygląd ogrodów oraz parków. Jest to bardzo częsty problem w krajach Europy Zachodniej, gdzie lęgowiska tych papug są ogromne, a można spotkać je na co dzień w wielu miastach.
Aleksandretta obrożną rozpoznamy po zielono-żółtym upierzeniu oraz pomarańczowym lub czerwonym dziobie, co jest nietypowe dla polskich ptaków. W takiej białej, zimowej aurze z pewnością ciężko jest jej nie zauważyć. Internauci są zachwyceni papużką, a niektórzy uważają, że widzieli ten gatunek na własne oczy. Inni podkreślają jej egzotyczny wygląd, który nie jest typowy dla naszego klimatu. Być może to nie jedyne bliskie spotkanie z papużką i stanie się ona nie tylko celebrytką, ale także stałym bywalcem.