NewsyOto najzimniejsze miejsca na świecie. Gęsia skórka od razu pojawia się na rękach

Oto najzimniejsze miejsca na świecie. Gęsia skórka od razu pojawia się na rękach

Mieszkaniec Grenlandii z oszronioną brodą
Mieszkaniec Grenlandii z oszronioną brodą
Źródło zdjęć: © Getty Images | David Trood
22.11.2023 11:45

Kiedy temperatura za oknem spada, to jedni się cieszą, a drudzy marzną. Śnieg, oblodzenia oraz mróz to znana nam od lat rzeczywistość. Jednak są na świecie miejsca, gdzie jest o wiele gorzej. Poznaj te zimowe krainy.

Każdy z nas już od dziecka jest uczony, że nasza zima jest nieprzyjazna. Mimo to polskie warunki zimowe nie są tak złe, jak wielu się wydaje. Prawdziwe, skute lodem oraz obsypane śniegiem, miejsca na globie naprawdę istnieją, jednak oprócz badaczy nikt tam nie przebywa. Temperatury tam panujące są tak niskie, że termometrom brakuje skali, a wydychane powietrze zamienia się w kropelki lodu.

Zima w tych krainach gości cały rok

Wielu kocha widok pokrytych białym puchem krajobrazów, ale wyglądają one bajkowo tylko na zdjęciach lub filmach. Rzeczywistość jest zupełnie inna, oto ranking najzimniejszych miejsc na ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  • Dome Fuji, czyli stacja na Antarktydzie zdeklasowała konkurencję. Najniższa zanotowana tam temperatura wyniosła -93,20 stopni Celsjusza. To miejsce jest badane przez japońskich naukowców od 1995 roku. Od lat wykonywane są tam wiercenia w lodzie na dużych głębokościach. Wszystko po to, aby poznać zmiany klimatyczne zachodzące na przestrzeni dziejów.
  • Kolejnym miejscem jest stacja badawcza Wostok, która również znajduje się na Antarktydzie. Ciekawostką jest fakt, że to miejsce jest bardzo widne, ponieważ słońce świeci tam przez 22 godziny na dobę. Najniższa odnotowana przez badaczy temperatura wyniosła aż -89,20 stopni Celsjusza. Latem średnio jest to -32,00 stopni C, a badania na stacji Wostok prowadzone są od 1957 roku przez Rosjan
  • Podium najzimniejszych miejsc świata zamyka stacja Amundsen-Scott South Pole Station zbudowana w 1956 przez Amerykanów. Pracownicy tego miejsca tylko raz do roku mogą podziwiać wschód oraz zachód słońca, a najniższa zanotowana tam temperatura to -82,80 stopni Celsjusza. Naukowcy mieszkający w tej stacji badawczej zajmują się pracami biomedycznymi oraz obserwacjami mikrofalowego tła kosmicznego. Sezon zimowy trwający blisko 9 miesięcy, odcina Amundsen-Scott South Pole Station od świata. 
Panująca tam zima jest niezwykle mroźna.
Panująca tam zima jest niezwykle mroźna. © Freepik

Gdzie jeszcze panuje wieczna zima na ziemi?

Antarktyda to niejedyne miejsce na globie, gdzie jest najzimniej. Okazuje się, że pozostałe części świata są równie mroźne, jak ten kontynent. Denali na Alasce, czyli dawniej znany pod nazwą Mount McKinley jest najwyższą górą w Ameryce Północnej. Mierzy bowiem 6000 m n.p.m. i właśnie tam znajduje się stacja badawcza należąca do USA. Najniższa temperatura wyniosła tam -73,80 stopni Celsjusza

Rosja również nie pozostaje w tyle, a to za sprawą miasta Wierchojańsk na wschodzie kraju. Liczy ono około 1400 mieszkańców i nazywane jest "biegunem zimna". Temperaturę -69,80 stopni Celsjusza odnotowano tam w 1892 roku. Ciekawostką jest fakt, że lato jest tam niezwykle upalne, a termometry przekraczają średnio 30 stopni Celsjusza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także