Nigdy nie wyrzucaj. Chwast, który likwiduje mączniaka, choroby grzybowe i szkodniki
Chcesz zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i chorobami grzybowymi? Poznaj przepis na oprysk ze skrzypu polnego, który działa niczym najdroższa odżywka. Przygotujesz go w kilka chwil i nie wydasz ani złotówki.
27.03.2024 11:24
Skrzyp polny, znany też jako koński ogon, to popularna roślina, która stosowana jest w kosmetyce i ziołolecznictwie. Herbatka ze skrzypu polnego przyśpiesza wzrost włosów i paznokci, a także wspiera prawidłową pracę układu odpornościowego. To jedna z najstarszych roślin rosnących na naszej planecie, która przez lata uważana była za chwast.
Rośnie wszędzie — w lasach, parkach, a nawet w ogrodach. Pobiera mnóstwo składników odżywczych, szkodząc innym roślinom. Nie radzą sobie z nim nawet silne herbicydy. Mimo to skrzyp polny ma jedną, dużą zaletę. Można wykorzystać go do przygotowania oprysku przeciwko szkodnikom. Jak przygotować oprysk ze skrzypu polnego? Poznaj prosty przepis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skrzyp polny — co warto o nim wiedzieć?
To jedna z najstarszych roślin na ziemi. Od tysięcy lat wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie i kosmetyce ze względu na wysoką zawartość krzemu. To pierwiastek, który wspiera skórę, włosy, paznokcie, a także prawidłową pracę układu krwionośnego i moczowego. Skrzyp polny stosowany jest przy leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, zapaleniu pęcherza i skazie moczanowej.
Jak wygląda skrzyp polny? Przypomina coś pomiędzy rozmarynem a pędami sosny. Jeśli chcesz upewnić się, że w twoim ogrodzie roślinie skrzyp, potrzyj pędy o siebie. Roślina wyda charakterystyczny, skrzypiący dźwięk. Zebrane pędy można ususzyć i wykorzystać do przygotowania prozdrowotnego naparu. Po miesiącu kuracji włosy i paznokcie staną się dłuższe i mocniejsze. Jest jednak jeszcze jeden sposób. Skrzyp można wykorzystać do przygotowania oprysku, który ochroni rośliny przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.
Jak zrobić oprysk ze skrzypu?
Oprysk ze skrzypu wyróżnia się wysoką skutecznością w walce z parchem, mączniakiem, zarazą ziemniaczaną, szarą pleśnią, stepiorozą i zgnilizną. Stosowany regularnie, odpędzi takie szkodniki jak mszyce, roztocza, przędziorki, wgryzki szczypiorkowe, a nawet miseczniki. Ten domowy preparat jest w pełni ekologiczny, bezpieczny i... nie wydasz na niego nawet złotówki.
Jak zrobić oprysk ze skrzypu? Potrzebujesz przynajmniej 500 g zielonych części skrzypu. Posiekaj je na drobne kawałki albo zmiel je w malakserze. Tak przygotowaną roślinę zmieszaj z wodą, trzymając się proporcji 1:5 i pozostaw tak na całą dobę. Dzień później zagotuj wywar i przelej go przez sitko. Ostudzony oprysk jest gotowy do użycia. Zużyj go jak najszybciej. Im jest świeższy, tym lepiej działa. Jak często stosować oprysk ze skrzypu? Wystarczy raz w tygodniu. Szkodniki będą omijały spryskane rośliny szerokim łukiem, a choroby grzybowe nawet nie będą miały szansy się rozwinąć.