Balkon i ogródOgród warzywny zakładam w skrzyniach. Porządek i mniej chwastów

Ogród warzywny zakładam w skrzyniach. Porządek i mniej chwastów

Warzywnik w ogrodzie.
Warzywnik w ogrodzie.
Źródło zdjęć: © Getty Images | mtreasure
16.04.2024 11:13

Sadzenie w skrzyniach zaczyna być coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, w końcu to świetne rozwiązanie dla osób, które mają mały ogród lub dysponują niewielkim balkonem. Sadzenie na podwyższonych grządkach może być rozwiązaniem dla wielu osób, które pragną mieć swoje warzywniki, ale warunki niezbyt im na to pozwalają.

Po co robić warzywnik, skoro koło domu mam kawałek ziemi do zagospodarowania? To pytanie może zadać sobie wiele osób, które usłyszały o możliwości sadzenia warzyw w skrzyniach. W tym tekście pragniemy wyjaśnić, dlaczego sadzenie na podwyższonych grządkach jest świetnym rozwiązaniem na uprawę sezonowych warzyw. Skrzynie to przede wszystkim wygoda, mało chwastów i wielosezonowe rozwiązanie.

Warzywnik w skrzyniach – dla kogo jest dedykowany?

Masz bardzo mały ogród lub mieszkasz w bloku i do dyspozycji posiadasz jedynie kilka metrów na balkonie? Sadzenie na podwyższonych grządkach jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Jeśli nie dysponujesz ziemią, to takie rozwiązanie jest twoją jedyną szansą na posiadanie własnych warzyw. Podobnie w przypadku, gdy posiadasz skrawek ziemi, ale gleba jest raczej niskiej jakości, warto rozważyć sadzenie w skrzyniach.

Skrzynie można postawić na dwa sposoby – ramki lub skrzynie z dnem. W przypadku pierwszych ważne jest, by zabezpieczyć dno siatkom na krety i wyłożyć skrzynie drenażem dla lepszej przepuszczalności.

Zabudowane boksy są idealne na balkon. Takie skrzynie powinny mieć zrobione dziurki odpływowe, dzięki którym nadmiar wody będzie miał gdzie uciekać. Warzywniki można przestawiać, co jest niezwykle przydatną funkcją, zwłaszcza gdy balkon jest mało ustawny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sadzenie na podwyższonych grządkach — jakie ma zalety?

Sadzenie w skrzyniach to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają ziemi do uprawy. Co jeszcze przemawia za skrzyniami? Sadzenie na podwyższonych grządkach jest o wiele wygodniejsze niż wysadzanie do gruntu. Plewienie tradycyjnych grządek wiąże się z ciągłym schylaniem i niewygodną pozycją. Skrzynie umieszczone na odpowiedniej wysokości pozwalają na wszystkie prace, począwszy od siana aż do zbiorów w wygodnej pozycji.

Warzywnik daje możliwość zasadzenia wielu gatunków na małej powierzchni. Jeśli dobrze skomponujesz towarzystwo, rośliny będą się nawzajem wspierać, a efektem tego będą bogate plony świeżych, ekologicznych warzyw. Sadzenie na podwyższonych grządkach pozwala skuteczniej zapanować nad chwastami i szkodnikami. Jeśli tylko się jakieś pojawią, bardzo łatwo je wyłapiesz i zdusisz już w zalążku.

Jakie warzywa można uprawiać w skrzyniach?

Warzywnik na balkonie może być pełen różnorodnych roślin. Ze względu na swój rozmiar lepiej postawić na warzywa, które nie rozrastają się w górę i na boki. Marchew, rzodkiew, sałata, czosnek, por czy pomidory, to idealne propozycje na balkonowy warzywnik. Jeśli marzy ci się kapusta, dynia czy cukinia z własnej grządki, posadź je w osobnych skrzyniach, gdzie będą miały więcej miejsca na rozrost.

Sadzenie w skrzyniach jest łatwe i przyjemne, a do tego nie potrzeba wielu nakładów finansowych do zbudowania drewnianych boksów. Warto rozważyć sadzenie na podwyższonych grządkach w przypadku, gdy zarówno teren, jak i jakość ziemi pozostawiają wiele do życzenia. Balkonowy warzywnik sprawdzi się wtedy idealnie!

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także