InspiracjePomysłyW Polsce takie nie rosną. Zgadniesz, ile ważyła największa borówka świata?

W Polsce takie nie rosną. Zgadniesz, ile ważyła największa borówka świata?

Takich borówek nie wyhodujesz w Polsce.
Takich borówek nie wyhodujesz w Polsce.
Źródło zdjęć: © Costagroup | Costagroup
22.03.2024 13:50

Każdy ogrodnik uprawiający borówkę amerykańską wie, jak żmudna jest jej hodowla. Trzeba się przy niej nieźle natrudzić, a ta największa borówka świata wyrosła w Australii i pobiła rekord Guinnessa! Ile ważyła? Odpowiedź z pewnością zaskoczy.

Miłośnicy tych owoców zgodzą się, że zbiór tej borówki to nie lada gratka, na którą leci ślinka. W Polsce takie owoce to szczyt marzeń, a na jakiekolwiek plony z tego krzewu trzeba sobie zapracować. Jak udało się to w Australii? Czy tamtejsza uprawa borówki amerykańskiej jest wyjątkowa? Spróbuj już teraz odgadnąć jej wagę.

Ile ważyła największa borówka świata?

Ten niezwykłych rozmiarów owoc wyrósł dzięki staraniom Costa Group, a w zasadzie zdeterminowanych ogrodników Brada Hockinga oraz Jessici Scalzo pacujących na australijskiej farmie jagód w Corindi (Południowa Walia). Co ciekawe na plony borówki trzeba było poczekać cały rok, a rekordzistka Guinnessa jest odmianą borówki amerykańskiej "Eterna". Warto dodać, że ten krzew borówki to autorski program firmy Costa Group, który ma na celu uzyskanie jak największych owoców, które będą świeże przez długi czas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogrodnicy nie spodziewali się, że ten krzew borówki da aż tak spektakularne plony, a przy tym zerwane owoce będą smakować "jakby luksusowo". Warto dodać, że największa borówka świata wyróżnia się chrupkością i może być jedzona nieco później dzięki właściwości "shelf-life". Borówkę zerwano 13 listopada 2023 roku, ale dopiero po jej zważeniu oraz zmierzeniu hodowcy byli nie tylko oszołomieni, ale także szczęśliwi. Ta australijska borówka ważyła 20,4 grama oraz miała średnicę 39,31 milimetra, co oznacza, że ten owoc jest aż 14 razy cięższy od naszych polskich borówek!

Największa borówka świata pobiła swoją poprzedniczkę o 4 gramy, a od 2020 roku tytuł ten należał do owocu ważącego 16,20 grama, który również wyrósł w Australii. Różnica między aktualną królową borówek, a jej poprzedniczka wynika także z odmiany, ponieważ zdetronizowany owoc należał do gatunku "Obzlu". Co ciekawe, w 2008 roku tytuł największej borówki świata należał do polskiego owocu z Ochoży, który ważył 11,28 grama.

Borówki amerykańskie warto na stałe wprowadzić do swojej diety, co pozytywnie wpłynie na zdrowie. Bomba witaminowa w postaci witaminy C na długo wzmocni układ odpornościowy, a odpowiedzialny za niebieski kolor borówek antocyjan poprawi pracę serca i obniży zły cholesterol. Regularne jedzenie borówek będzie stymulować szare komórki do pracy oraz poprawi pamięć. Te popularne jagody to także gwarancja młodego wyglądu dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, które pomagają zniwelować zmarszczki i przebarwienia.

Źródła: Guinnessworldrecords.com, Biurorekordow.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także