Notorycznie przelewasz rośliny? Papirusek wytrzyma wszystko, a wygląda obłędnie
Nie każdy rodzi się z ręką do roślin. Notoryczne przelewanie to chleb powszedni osób, które bardzo chcą mieć żywe rośliny, lecz ogrodnictwo nie jest ich mocną stroną. W takim wypadku warto zainteresować się gatunkami, które są niezwykle odporne na trudne warunki. Jednym z nich jest papirusek, liściasty przyjaciel, który był niezwykle popularny w czasach PRL.
Obecność roślin w domu sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej "żywe" i przytulne. Niestety roślinki tak samo jak my potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Złe warunki doprowadzają do nieodwracalnego wyniszczenia tkanek. Jeśli nie jesteś urodzonym ogrodnikiem i jedyna roślina, z jaką dajesz sobie radę to kaktus, pomyśl o zakupie papiruska. Zalicza się go do gatunków "kuloodpornych", bo potrafi przeżyć każde warunki. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat jego pielęgnacji.
Papirusek wraca do łask
Czasy PRL już dawno za nami, lecz ostatnio wracają pewne trendy, które były szczególnie popularne kilkadziesiąt lat temu. Jednym z nich jest "zmartwychwstanie" pewnych roślin, które do niedawna były spotykane tylko w domach naszych babć. Jedną z nich jest papirusek, czy też inaczej cibora zmienna — wyjątkowo przyjemna roślina. Minimalny nakład pracy sprawi, że wyda mnóstwo zielonych, bujnych liści, które przypominają nieco egzotyczne rośliny z ciepłych krajów. Sama nazwa papirusek nawiązuje do Egiptu i rośliny, z której wytwarzano pierwszy papier.
Cibora to roślina, która dorasta do maksymalnej wysokości 1 m, dlatego można trzymać ją w mieszkaniu bez obaw, że niekontrolowanie się rozrośnie. Jej liście przypominają parasolkę. Wytwarza ich gęstą kępę, którą łatwo rozmnożyć przez podział. Papirusek może kwitnąć, lecz pączki są zazwyczaj malutkie i nie mają znaczenia dekoracyjnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śliczne ozdoby z kwiatów, które wykonasz sama w domu!
Pielęgancja papiruska
Jeśli masz tendencje do nadmiernego podlewania, papirusek to idealna roślina! Otóż nie da się go przelać, gdyż lubi dużą ilość wody i korzenie na tym nie ucierpią. Niektórzy wstawiają doniczki do większego naczynia, które napełniają wodą, by cibora miała okazję pobierać tyle cieczy, ile akurat potrzebuje. Nie dość, że wygląda to ciekawie, to w dodatku gwarantuje świetną kondycję rośliny. Cibora nadaje się do uprawy hydroponicznej, co oznacza, że latem można ją wstawić do oczka wodnego.
Papirusek nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Co jakiś czas dokarmiamy go nawozem wieloskładnikowym, by czerpał odpowiednią ilość witamin i minerałów. Lubi jasne miejsca, lecz nie powinno się go wystawiać bezpośrednio na promienie słoneczne. Preferuje temperaturę pokojową, która nie spada poniżej 12 stopni Celsjusza. Kaloryfer może być dla niego zabójczy, więc unikamy miejsc na parapetach i tych zlokalizowanych niedaleko ciepłych nawiewów. Jeśli dasz mu odpowiednią ilość wody i światła, szybko odwdzięczy się pięknym wyglądem.