DomRośliny doniczkoweNiedoceniana superbohaterka. Mało kto wie, jak wielką moc ma paprotka

Niedoceniana superbohaterka. Mało kto wie, jak wielką moc ma paprotka

Kot leży przy paprotce
Kot leży przy paprotce
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mariia Skovpen
27.01.2024 09:53, aktualizacja: 27.01.2024 10:37

Paprotkę zna każdy, a wiele osób kojarzy ją nie tylko ze spacerów po lesie, ale też z domowych parapetów, gdzie zachwyca swoimi bujnymi i rozłożystymi liśćmi. Mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę, że ta niepozorna roślina może okazać się niezastąpionym przyjacielem w domu.

Przez lata paprotki zostały troszkę zapomniane, a przecież są jednymi z najstarszych roślin na ziemi, które doskonale pamiętają dinozaury. Rosną wszędzie i nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji, a przy tym wyglądają egzotycznie oraz mają wiele do zaoferowania. Niektórzy uważają, że mityczny kwiat paproci ma przynieść szczęście i dostatek. Jaka jest prawda o paproci zwyczajnej?

Co warto wiedzieć o paprotce?

Paprotka zwyczajna rośnie na wielu obszarach globu, przez co zyskała sobie ogromną popularność nie tylko w Europie. Krzak osiąga maksymalnie do 60 cm wysokości i bardzo często można spotkać go w lasach, a nawet bardzo wysokich rejonach górskich. Paprotka na początku wcale nie ma bujnych i szeroko rozłożonych liści. Są one zwinięte w laski przypominające pastorał lub ślimaki. Dopiero potem rozwijają się w zachwycające pióropusze, które są przy tym zimozielone!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Roślina ta uwielbia cień oraz słabiej doświetlone partie lasu, które wyróżniają się glebą próchniczą i dobrze przepuszczalną. Paprotki preferują wilgoć, przez co często rosną w towarzystwie mchu, skał, strumieni, jak również mokradeł i spróchniałych konarów. Zarodniki paproci dojrzewają latem, a dzięki nim roślina szybko się rozmnaża. Paprotka również może być rośliną domową, a w minionej epoce PRL-u zdobiła ściany w każdym domu.

Gdzie sprawdzi się paprotka zwyczajna?

Paprocie znakomicie sprawdzą się jako rośliny ogrodowe, a dobrze będą rosły pod koronami drzew oraz na rabatach. Idealnie wypełnią przestrzeń w zacienionych miejscach ogrodu, ale też sprawdzą się w tych trudnodostępnych. Wiele osób sadzi paprocie zwyczajne w formie rośliny okrywowej, ze względu na duże kępy, jakie tworzy. Na tle tych tajemniczych roślin dobrze będą wyglądać pozostałe rośliny ogrodowe, a szczególnie te kolorowe np. róże lub piwonie, a nawet hortensje.

Uprawa paprotki zwyczajnej w domu to również znakomity pomysł, który w ostatnim czasie wraca do łask. Roślina powinna stać w jednym miejscu, ponieważ nie lubi nagłych przeprowadzek, a najlepiej postawić ją na parapecie północnym. Regularne podlewanie paproci oraz zraszanie jej liści, to klucz to tego, aby wypuszczała coraz bujniejsze liście. Mało kto zdaje sobie sprawę, że paprotka domowa oczyszcza powietrze, ale też zatrzymuje promieniowanie niebieskie z urządzeń elektronicznych!

Tego z pewnością nie wiesz o paprotce!

W medycynie ludowej paprotka zwyczajna była naturalnym medykamentem, a jej kłącza wspomagały naszych przodków w chorobach układu oddechowego np. gruźlicy lub bólów gardła. Warto dodać, że paprotka tak samo dobrze pomagała w dolegliwościach trawiennych, jak również w przeziębieniach. Kłącze paproci jest także nazywane słodyczką albo cygańską lukrecją, ponieważ zawiera osladynę, która jest 600 razy słodsza niż sacharoza!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także