InspiracjeŚlubneNowy rok, nowe stawki. Ile włożyć w kopertę na wesele w 2024 roku?

Nowy rok, nowe stawki. Ile włożyć w kopertę na wesele w 2024 roku?

Ile dać do koperty na wesele?
Ile dać do koperty na wesele?
Źródło zdjęć: © Getty Images | hxyume
25.01.2024 12:00

Wesele to wspaniała okazja do zabawy, lecz wiąże się z wysokimi kosztami, które nie każdy jest w stanie udźwignąć. Prezentem dla młodej pary są najczęściej pieniądze i nie mówimy tutaj o skromnej darowiźnie, tylko pokaźnej kwocie, która ma zrekompensować koszty wyprawienia wesela. Ile włożyć do koperty w 2024 roku?

Powoli zaczynają spływać zaproszenia na śluby, które odbędą się wczesną wiosną. Choć okazja do świętowania jest bardzo ważna, to mnóstwo osób nie cieszy się z możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu. Dlaczego? Wesele to kosztowna sprawa, więc goście czują się w obowiązku oddania części pieniędzy za "swoje miejsce". Niestety wraz z każdym rokiem kwoty w lokalach idą w górę, a co za tym idzie, trzeba więcej włożyć w kopertę. Jak będzie w tym roku?

Co dać jako prezent weselny?

Pierwsza podpowiedź, co do oczekiwań młodej pary to zaproszenia. Najczęściej są tam wskazówki co do preferencji. Jedni umieszczają wierszyk, inni rebusy czy grafiki. Prośba może dotyczyć bezpośrednio pieniędzy, alkoholi czy sprzętów domowych. W zależności czy zdecydujesz się na upominek, możesz odliczyć koszt zakupu od pieniędzy, które dasz młodej parze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skoro już o tym mowa, ile pieniędzy dać swoim bliskim? Ta kwestia jest dość delikatna i zależy od tego jak bardzo związany jesteś z osobą biorącą ślub. Jeśli wybierasz się na wesele rodziny lub przyjaciół, to normalne, że chcesz dać nieco więcej pieniędzy niż w przypadku dalekiej kuzynki, którą widzisz raz do roku na urodzinach babci. W podjęciu ostatecznej decyzji pomoże tzw. cena za talerzyk.

Wesele 2024 roku. Ile dać do koperty?

Jak możesz się spodziewać, ceny wesel w tym roku są o wiele wyższe niż te, które obowiązywały jeszcze kilka lat temu. Jeśli chcesz odpłacić się młodej parze za "swoje miejsce" konieczne jest danie równowartości za "talerzyk". Stawki wahają się w zależności od województwa i lokalu. Przyjmuje się, że są to kwoty w granicach 300-500 zł za osobę.

Przyjmuje się, że rodzice, chrzestni i dziadkowie dają więcej pieniędzy, a osoby towarzyszące, w zależności od ustalenia z partnerem, nie płacą nic lub dorzucają symboliczną kwotę. Jeśli idziesz na wesele, gdzie będzie paczka przyjaciół, warto porozmawiać ze znajomymi i ustalić jedną kwotę obowiązującą dla wszystkich zaproszonych.

Na sam koniec należy wspomnieć o drobnych upominkach, które warto podarować bliskim jako pamiątkę uroczystego dnia. Może być to obraz, karykatura młodej pary, bilety do spa, zastawa stołowa czy różne urządzenia AGD. Z pewnością będzie to miła forma podziękowania za wspólnie spędzony czas.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także