PoradyLajfhakiOto do czego codziennie używam octu z mniszka lekarskiego

Oto do czego codziennie używam octu z mniszka lekarskiego

Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego znane są od wielu lat w ziołolecznictwie. Mniszek lekarski to niepozorna, malutka i żółta roślinka, która często uważana jest za chwast rosnący w naszych ogrodach. Jednak to nie prawda, ponieważ ocet przygotowany z jej kwiatów jest wspaniałą miksturą, która poprawi twoje zdrowie. Dowiedz się jak przygotować ocet z mniszka lekarskiego.

ocet z mniszka fpt. freepik / getty images
ocet z mniszka fpt. freepik / getty images

Naturalny i skuteczny preparat pozytywnie wpłynie na poprawę kondycji twoich stawów oraz zażegna stany zapalne, jak również pomoże w walce z nadwagą. Warto dodać, że sprawdzi się także do sprzątania, jako tani, skuteczny i ekologiczny środek czyszczący.

Jakie właściwości posiada ocet z mniszka lekarskiego?

Warto stosować go, aby poprawić swój metabolizm, dlatego przed każdym posiłkiem wypij łyżeczkę octu, to pomoże w trawieniu. Na dodatek uspokoi podrażniony układ pokarmowy m.in. żołądek. Na tym nie kończy się jego korzystne dla zdrowia działanie, ponieważ zmniejsza ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia układ kostny, zapobiegając osteoporozie. Ocet z mniszka przyczyni się również do poprawy kondycji twoich włosów, odpowiednio je nawilży i wzmocni. Sprawdzi się też, jako dodatek do kąpieli i zadziała jak tonik, czyli oczyści oraz odpręży skórę. Ponadto warto mieć go w swojej domowej apteczce, bo pomaga w gojeniu i łagodzi obrzęksiniaków oraz innych uszkodzeń skóry.

Mniszek lekarski (na zdjęciu) a mlecz. Jak odróżnić? Fot. Getty Images
Mniszek lekarski (na zdjęciu) a mlecz. Jak odróżnić? Fot. Getty Images

Jak zrobić ocet z mniszka lekarskiego?

Do przygotowania tej wspaniałej dla nas mikstury potrzebować będziemy: świeżo zebranych kwiatów mniszka lekarskiego (około trzech garści), octu jabłkowego i wyparzonego słoika lub innego pojemnika. Teraz opłucz pod bieżącą wodą kwiaty i napełnij nimi słoik na wysokość 3/4 pojemności. Następnie zalej je octem i wymieszaj, teraz odłóż słoik w ciemne oraz chłodne miejsce na około 1 miesiąc, ale już po 2 tygodniach można używać preparatu. Jeśli zależy Ci na przyśpieszeniu procesu fermentacji, dodaj do preparatu 25 grodzynek lub kilka plastrów cytrynyNa koniec wystarczy odcedzić ocet i stosować go nawet do roku od przygotowania.

Mniszek lekarski można jeść w różnych postaciach. Fot. Getty Images
Mniszek lekarski można jeść w różnych postaciach. Fot. Getty Images

Ocet z mniszka lekarskiego również dla twojego domu

Przygotowaną miksturę wykorzystuj również do sprzątania domu, jako:

  • Środka czyszczącego o zapachu wiosny;
  • Skutecznego środka na tłuste zabrudzenia np. plamy smaru;
  • Preparatu do przecierania mebli;
  • Dodatku do mycia podłóg;
  • Detergentu dezynfekującego do prania;