PoradyLajfhakiOto jak nawozić cebulę w lipcu. Zapewni odpowiedni wzrost przed zbiorami

Oto jak nawozić cebulę w lipcu. Zapewni odpowiedni wzrost przed zbiorami

Od lat znajduje się na grządce każdego szanującego się ogrodnika. Można korzystać zarówno z ich szczypiorku, jak i główek znajdujących się pod ziemią. Dlatego warto dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych, aby rosły zdrowo. Podpowiadamy, jak nawozić cebulę w lipcu.

jak nawozić cebulę w lipcu fot. freepik
jak nawozić cebulę w lipcu fot. freepik

Uprawa cebul z pozoru wydaje się łatwa i zazwyczaj radzi sobie z nią nawet mało doświadczony ogrodnik. Poza tym wykorzystuje się ją do każdej potrawy w kuchni, ponieważ nadaje im smaku. Lato i wysoka temperatura wysusza im glebę, przez co nie rosną okazale. Dlatego trzeba dostarczyć im składników mineralnych z zewnątrz.

Właściwości cebuli

To niepozorne warzywo ma wiele właściwości leczniczych. Zawiera substancje bakteriobójcze oraz witaminę C, które szybko zwalczają infekcje organizmu i poprawiają odporność. Od wieków w medycynie ludowej cebula wykorzystywana była jako środek do walki z reumatyzmem, a przygotowany z niej syrop stosowano w leczeniu przeziębień. Natomiast inhalacje cebulą pomagały zniwelować katar i załagodzić choroby dróg oddechowych. Warto dodać, że warzywo to zawiera w sobie witaminę B1, B2, PP oraz B6, jak również jest źródłem cennych soli mineralnych m.in. fosforu, potasu, wapnia, żelaza i cynku. Najnowsze badania wskazują także na to, że cebula ma właściwości antynowotworowe, a osoby około 7 główek w tygodniu zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego, jamy ustnej, nerek oraz jajnika. Dodatkowo zapobiega zawałom, udarom oraz obniża cholesterol.

Obraz

Jak nawozić cebulę w lipcu?

Uprawa tego warzywa wymaga od hodowcy nawożenia w okresie wegetacji. Zazwyczaj już pod koniec sierpnia jest gotowa do zbioru. Świadczą o tym żółcące się piórka zewnętrzne oraz duże i twarde główki, które wychodzą ponad ziemię. Jednak taki efekt nie osiągnie się sam, ponieważ należy dokarmić cebulę fosforem, potasem i azotem. Dlatego warto sięgnąć po popiół drzewny, który należy stosować dwa razy na początku miesiąca, a następnie raz na tydzień. Można połączyć go z mączką bazaltową oraz fosforanem jednopotasowym. Wystarczy zmieszać po 1 szklance każdego ze składników z 10 litrami wody. Następnie trzeba dokładnie wymieszać miksturę i od razu przystąpić do podlewania cebul.

Woman cutting onion in garden. Plantation in the vegetable garden agriculture.
Woman cutting onion in garden. Plantation in the vegetable garden agriculture.

Co korzystnego zawiera popiół?

Zawiera on w sobie m.in. wapń, fosfor, magnez oraz krzem, a ze względu na drobną strukturę szybko przenika w głąb gleby. W efekcie rośliny szybko go pobierają i mają dostarczone wszystkie potrzebne im składniki. Warto dodać, że pH popiołu wynosi między 11 a 13, przez co skutecznie odkwasza glebę.