Balkon i ogródOgródTe niezwykłe rośliny kwitną zimą. Ozdobią ogród na Boże Narodzenie

Te niezwykłe rośliny kwitną zimą. Ozdobią ogród na Boże Narodzenie

Ciemiernik, roślina, która kwitnie nawet zimą.
Ciemiernik, roślina, która kwitnie nawet zimą.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

23.11.2023 09:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Słyszałeś kiedyś o ciemierniku? To jedna z niewielu roślin ogrodowych, która kwitnie zimą — nawet wtedy, kiedy spadnie już śnieg, stanowiąc prawdziwą ozdobę przydomowego ogródka. Wyjaśniamy, jak uprawiać ciemiernika.

Ciemiernik, zwany także zimową różą, to jeden z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, który kwitnie w okolicach Bożego Narodzenia. To jedna z niewielu bylin mrozoodpornych, która jest w stanie przetrwać tak niesprzyjające warunki pogodowe. Zimowe róże są bardzo proste w uprawie i mają naprawdę niewielkie wymagania. Wyjaśniamy, gdzie kupić ciemierniki i jak je pielęgnować, aby zimą zdobiły ogród.

Roślina, która kwitnie zimą. Poznaj ciemiernik

Ciemiernik to wyjątkowy kwiat zaliczany do rodziny jaskrów mrozoodpornych. Na całym świecie występuje aż 15 gatunków ciemiernika, jednak w Polsce rośną dziko tylko dwa gatunki — ciemiernik zielony i czerwonawy. Kwiaty te kwitną zimą, nawet wtedy, kiedy ziemię pokrywa śnieg, dlatego też najpopularniejsza, biała odmiana ciemiernika nazywana jest różą Bożego Narodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Termin kwitnienia jest uzależniony od dwóch czynników — nasłonecznienia i temperatury. Po ciepłej i słonecznej jesieni ciemierniki kwitną szybciej, nawet pod koniec grudnia. Analogicznie, przy chłodnej i pochmurnej jesieni rozwijają się na przełomie kwietnia i maja.

Jak pielęgnować roślinę? Zacznijmy od podstaw, czyli gleby. Ciemierniki najlepiej rozwijają się na glebach wilgotnych, wapiennych i gliniastych. Niezależnie od pogody, wymagają regularnego podlewania. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. A co ze stanowiskiem? Roślina preferuje miejsca zacienione, osłonięte od wiatru. Mimo że jest mrozoodporna, w trakcie wyjątkowo mroźnej ziny powinno się ją osłonić liśćmi lub agrowłókniną.

Kiedy sadzić ciemierniki?

Najodpowiedniejszymi miesiącami na sadzenie ciemiernika są maj lub wrzesień, jednak wielu ogrodników jest zdania, że można umieszczać ją w ziemi przez cały rok. Trzeba zrobić to delikatnie, ponieważ roślina ma bardzo delikatny system korzeniowy, który jest podatny na uszkodzenia. Odpowiednia ziemia i regularne podlewanie to w zasadzie jedyne zabiegi pielęgnacyjne przy ciemierniku. Raz do roku warto odżywić go wieloskładnikowym nawozem lub ekologicznym obornikiem, np. z pokrzywy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także