PoradyPewnie ty też wrzucałeś płyty do złego kosza. Oto gdzie powinny trafić

Pewnie ty też wrzucałeś płyty do złego kosza. Oto gdzie powinny trafić

Wyrzucanie płyt CD do śmietnika to nie taka prosta sprawa
Wyrzucanie płyt CD do śmietnika to nie taka prosta sprawa
Źródło zdjęć: © Genialne

26.11.2023 19:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy z nas miał całe stosy z filmami lub grami na płytach CD czy DVD, które oglądał, wypożyczał lub kolekcjonował. Jednak już dawno nikt z nich nie korzysta, przez co lądują w koszu. Czy to dla nich odpowiednie miejsce?

Jeszcze kilkanaście lat temu były prawdziwym cudem techniki, który pozwalał na zgrywanie wielu filmów, piosenek czy zdjęć w jednym miejscu. Dzisiaj natomiast mało kto ma jeszcze CD-ROM, który pozwoliłby na ich odtwarzanie, przez co leżą zapomniane oraz przykryte warstwą kurzu. Robiąc porządki, zwykle przerzucamy je z miejsca na miejsce lub po prostu wyrzucamy na śmietnik. Jednak nie jest to najlepsze wyjście z sytuacji.

Gdzie wyrzucić płyty CD?

Czasy świetności nośników DVD oraz CD już dawno minęły, a płyty pozostały. Każdy, kto je ma, z pewnością zastanawia się nad tym, co z nimi zrobić. Wielu rozważa wyrzucenie ich do kosza, co nie do końca stanowi rozwiązanie problemu. Inni myślą o ekologii i chcą poddać płyty recyklingowi, co również wzbudza wątpliwości. Natomiast pozostali głowią się nad tym, jak dać płytom drugie życie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Płyty CD na śmietniku to najgorsze wyjście z sytuacji. Zaszkodzą naszemu środowisku, ponieważ będą rozkładały się kilkanaście lat. Warto dodać, że płyty zawierają w sobie zanieczyszczające otoczenie metale, które są dla nas szkodliwe.

Płyty CD i DVD składają się z kilku warstw, czyli etykiety, warstwy akrylowej, metalicznej warstwy lustrzanej oraz plastikowej wykonanej z poliwęglanu. Dlatego, jak pewnie się już domyślasz, idealnie nadadzą się do recyklingu, pod warunkiem że będą segregowane. Płyty CD muszą jednak trafić w odpowiednie dla nich miejsce.

Płyty CD nadają się idealnie do recyklingu
Płyty CD nadają się idealnie do recyklingu © Pixabay

Co zrobić z płytami CD?

Z pewnością pierwsze, o czym pomyślałeś, to wrzucenie płyt do odpadów zmieszanych. Jednak to duży błąd. Gdzie więc powinny trafić?

  • Do żółtego pojemnika na metale oraz tworzywa sztuczne. Przed ich wrzuceniem warto przeczytać zasady segregacji obowiązujące w danym regionie. W nielicznych miastach jest zakaz wyrzucania płyt CD do odpadów plastikowych.
  • Punkty PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, to również dobre miejsce na wyrzucenie płyt CD. Bez problemu znajdziesz je na terenie każdej gminy, a można do nich zawieźć m.in. gruz, opony oraz elektrośmieci.
  • Sklepy z elektroniką wyszły nam naprzeciw, ponieważ w wielu z nich znajdują się specjalne pojemniki, do których możemy oddać płyty CD.

A czy płyty CD mogą dostać drugie życie?

Jeśli masz na to czas i chęci, to sięgnij po stare płyty i stwórz z nich niesamowite ozdoby do domu oraz ogrodu. Możesz je pomalować, pociąć, owinąć w tkaniny, jak również zrobić z nich podstawki pod kubki. Tutaj jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także