PoradyDomowe trikiPierzesz ręczniki w taki sposób? Szybko przestań, bo je niszczysz

Pierzesz ręczniki w taki sposób? Szybko przestań, bo je niszczysz

Jak prać ręczniki?
Jak prać ręczniki?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Photo by Rafa Elias

06.03.2024 18:49

Wychodząc z relaksującej kąpieli, ostatnie, co chcemy poczuć na skórze, to szorstkie ręczniki, które zamiast nas otulać, robią mocny peeling. Jeśli nie chcesz, by straciły swoją miękkość, zadbaj o nie w odpowiedni sposób. Najważniejsze jest pranie ręczników. Temperatura, środek czy obecność innych materiałów mogą mocno wpłynąć na kondycję tkaniny. Dowiedz się, jak prać ręczniki, by po każdym praniu były jak nowe.

W swoim życiu zniszczyłaś pewnie niejeden ręcznik. Może się okazać, że po praniu tkanina stała się szorstka i nieprzyjemna, a wszystko to za sprawą złych detergentów czy nieodpowiedniego programu prania. Nauczymy cię, jak prać ręczniki, by zawsze były miękkie i puszyste. Wystarczy zastosować się do kilku uniwersalnych rad!

Jak prać ręczniki, by zawsze były miękkie i puszyste?

Twoje ręczniki z każdym praniem stają się coraz bardziej nieprzyjemne w dotyku? Prawdopodobnie jeszcze kilka tygodni, a wylądują w śmieciach, bo nie będziesz w stanie ich używać. Aby zastopować ten proces, koniecznie dowiedz się, jak prać ręczniki. Kilka zasad będzie w stanie uratować materiał, a przy okazji nauczy cię, jak dbać o nowe sztuki, by pozostały miękkie i puszyste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zacznijmy od tego, że ręczniki należy prać osobno, a nie z resztą prania. Wrzucanie ich do bębna z ubraniami to kiepski pomysł. Materiały będą się o siebie ocierać, a wszelkie klamry i zamki zaczną wyciągać nitki, co jest prostą drogą do powstawania dziur.

Kiedy pierzesz ręczniki, zadbaj o to, by bęben był pełny jedynie do połowy. Dzięki temu detergent będzie mógł dotrzeć do każdej sztuki. Skoro mowa o płynach, to nie przesadzaj z ich ilością. Wystarczy standardowa porcja proszku, a z płynu do płukania najlepiej całkowicie zrezygnować.

Jaki program ustawić na pranie ręczników?

Podczas prania ręczników musisz wiedzieć, że im niższa temperatura, tym lepiej dla tkaniny. Ręczniki to jednak materiał, na którym gromadzi się wiele bakterii, dlatego pranie ich w temperaturze 30 stopni nie zabije wszystkich patogenów. Najlepiej ustawiać program na ok. 50 stopni dla ręczników frotowych i 40 stopni dla tych z mikrofibry. W tym przypadku najważniejszy jest balans i znalezienie idealnej temperatury.

Ręczniki najlepiej suszyć w automatycznej suszarce bębnowej, ale jak wiadomo, nie każdy ma ją w swoim domu. Jeśli dysponujesz jedynie rozkładana suszarką, zadbaj, by ręczniki wisiały w większych odstępach, tak by wilgoć mogła z nich swobodnie ulatywać.

Co zrobić, żeby ręczniki po praniu nie były szorstkie?

Duża ilość detergentów nie sprawi, że frotowy materiał nagle zmięknie. W tym przypadku warto zadziałać domowym sposobem, który będzie łączył w sobie 2 w 1. Wystarczy, że połączysz ze sobą sodę oczyszczoną i ocet w proporcji 1:2, a ręczniki zostaną należycie odkażone i zmiękczone. Oba te składniki pozwolą oczyścić włókna, a soda oczyszczona nieco je rozpulchni, dzięki czemu ręczniki będą miękkie i przyjemne. Już wiesz, jak prać ręczniki. Teraz pozostaje ci jedynie przetestować powyższe porady w domowych warunkach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także