PoradyNigdy nie odbieraj telefonu tym słowem. Naciągacze tylko czekają

Nigdy nie odbieraj telefonu tym słowem. Naciągacze tylko czekają

Zawsze tak zaczynam rozmowę przez telefon
Zawsze tak zaczynam rozmowę przez telefon
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | eliosdnepr

06.03.2024 17:45

Często zdarza się, że na naszym telefonie pojawi się połączenie od nieznanego lub zastrzeżonego numeru, które mocno nas zaniepokoi lub zaintryguje. Wiele osób zastanawia się wtedy, czy nacisnąć zieloną słuchawkę, nawet jeśli nie oczekują kontaktu. Jeśli odbierasz połączenia tym słowem, to spodziewaj się niemałych problemów. Jak działają oszuści przez telefon?

Wiele osób jest przyzwyczajonych do tego, że bardzo często otrzymujemy telefony z różnymi ofertami, które nas wcale nie dotyczą, a tym bardziej nie interesują. Zazwyczaj po drugiej stronie znajduje się telemarketer lub sztuczna inteligencja, którzy nie dają się tak łatwo spławić. Nikt jednak nie daje nam gwarancji tego, że nie mamy do czynienia ze złodziejem, ponieważ oszustwa przez telefon również się zdarzają i to wcale nie tak rzadko. Jak powinno się odbierać telefon? Nie mów tego jednego słowa do słuchawki. 

Jak działają oszuści przez telefon?

Często mówi się, że zło nie śpi, co w przypadku złodziei jest prawdą. Wiele osób myśli, że tylko włamują się oni do banków lub domów, ale nie jest to prawda. Oszuści działają także w świecie wirtualnym, a nawet robią przekręty przez telefon. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nieznany lub zastrzeżony numer może być tylko kolejną próbą wyłudzenia danych czy pieniędzy. Jeśli zawsze odbierasz telefon tym słowem, to lepiej zmień nawyk i zastanów się, jakie nieprzyjemności mogą na ciebie czekać. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oszustwa przez telefon weszły na wyższy poziom

Wszystko to za sprawą chatbotów, czyli sztucznej inteligencji, która w rękach złodziei jest bardzo niebezpieczna. Wiele osób myśli, że utrata pieniędzy to prawdziwa katastrofa, ale tak naprawdę o wiele gorsza jest kradzież tożsamości, a w przypadku odebrania telefonu głosu. Wiele osób dobiera połączenia słowem "tak", które wcale nie oznacza naszej zgody, a jest zaledwie partykułą do rozpoczęcia rozmowy przez telefon.

Sztuczna inteligencja może na podstawie zaledwie jednego naszego słowa wygenerować całe zdania lub nawet wypowiedzi, które będą brzmiały tak samo jak nasz tembr oraz barwa głosu. Potem oszuści telefonowi mogą wykorzystać go do oszukiwania innych osób, bliskich ofiary, a nawet szantażu w celu wyłudzenia pieniędzy. Zdarza się też, że po odebraniu telefonu słowem "tak" możemy nieświadomie wyrazić zgodę lub zaakceptować opłakaną w skutkach transakcje. Jak zacząć rozmowę przez telefon?

Jak powinno się odbierać telefon?

Specjaliści oraz służby ostrzegają, że najlepszą metodą na uniknięcie oszustwa przez telefon jest po prostu nieodbieranie go. Jeśli na ekranie pojawia się nieznany lub prywatny numer, który nie figuruje w naszych kontaktach, to nie ma powodu do naciskania zielonej słuchawki. Bardzo często oszuści mogą wykorzystać numery naszych znajomych, które znamy, aby nas oszukać. Wtedy warto zachować czujność i odebrać telefon słowem "halo" lub "słucham", co będzie o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także