InspiracjeMiejscaPies przy rozwodzie jak dziecko? Wyrok sądu zaskoczył wszystkich

Pies przy rozwodzie jak dziecko? Wyrok sądu zaskoczył wszystkich

Pies to nie tylko wierny towarzysz i przyjaciel, ale też członek rodziny. Wierność oraz bezwarunkowa miłość względem właściciela łapią za serce niejednego ich przeciwnika. Jednak co z psem, kiedy w grę wchodzi rozwód?

Mało kto wie, co z psem po rozstaniu
Mało kto wie, co z psem po rozstaniu
Źródło zdjęć: © Freepik

17.12.2023 13:59

Obecnie wiele par decyduje się na posiadanie zwierzęcia, a najczęściej są to psy. Wspólne zabawy, spacery oraz spędzanie czasu to nie jedyne aktywności, jakie możemy zapewnić nowemu członkowi rodziny. Kochający i bezpieczny dom to wszystko, czego pies, a szczególnie ten adoptowany potrzebuje. Jednak problem zaczyna się, kiedy małżeństwo się rozpada, a pies zostaje między skłóconymi właścicielami.

Co z psem po rozwodzie?

Właśnie Sąd Najwyższy w Bogocie wydał niebywały wyrok na temat dalszego losu czworonoga, którego "rodzice" się rozwiedli. Historia zaczęła się w 2021 roku, kiedy mężczyzna w wyniku rozwodu zachorował na depresję, ponieważ ówczesny wyrok sądu przyznał jego byłej żonie prawo do opieki nad psem — Simoną. Choroba bardzo mocno doświadczyła tego człowieka. Nie mógł on funkcjonować normalnie, przez co zaniedbywał codzienne oraz zawodowe obowiązki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie od dziś wiadomo, że psy doskonale wyczuwają emocje i starają się nam pomóc w kryzysie lub same zaczynają odczuwać nasze trudności. Tak właśnie stało się w przypadku Simony, która bardzo cierpiała z powodu braku obecności mężczyzny. Dlatego postanowił on pozwać swoją byłą partnerkę o możliwość kontaktu z ukochanym pupilem. Pozew zawierał dokumentację medyczną mężczyzny, która potwierdzała chorobę oraz mocne uzasadnienie jego wniesienia, które zakładało zły stan psychiczny psa ze względu na rozwód pary.

Czy pies może być taktowany jak człowiek?

Sprawa przybrała rozgłos, ponieważ była nietypowa, a wyrok sądu podsycił tylko emocje w Kolumbii. Sąd Najwyższy zdecydował nie tylko o kontaktach mężczyzny z czworonogiem, ale też uznał psa za pełnoprawnego członka rodziny. Co ciekawe dowiadujemy się z wyroku, że Simona to córka mężczyzny, która powinna mieć regularne kontakty z ojcem. Taka ocena czworonoga w świetle prawa jest bardzo nowoczesna, a w Kolumbii zdarzyła się po raz pierwszy.

Psy od dawna już nie są uznawane za strażników domów, a ich budy na przestrzeni lat zamieniły się na miękkie posłania. Coraz więcej wiemy także o psychice czworonogów oraz mamy świadomość, jak poprawnie budować z nimi relację. Co po rozwodzie dzieje się z psem w Polsce? Zwierzęta te są według prawa tzw. składnikiem majątku, czyli należą tak samo do jednej, jak i drugiej strony. Dlatego para musi ustalić między sobą, z kim pies będzie mieszkać po rozstaniu.

piesrozwódprawo