Czy psa można odliczyć od podatku? Polskie prawo mocno cię zaskoczy
Posiadanie psa wiąże się z dużymi wydatkami. Sama karma to koszt ok. 300 złotych. Kwota uzależniona jest od jakości i specyfiki pokarmu. Kolejnym wydatkiem są szczepienia i opieka weterynaryjna. Wiele osób zastanawia się, czy koszty utrzymania pupila można odliczyć od podatku. Co na to prawo?
Wierny, oddany i kochający — i to bez względu na wszystko. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Coraz więcej osób decyduje się na adopcję zwierzaka. Niestety, to wielkie zobowiązanie, również finansowe, bowiem miesięczny koszt utrzymania psa to minimum 300 złotych.
Wiele osób zastanawia się, czy psa można odliczyć od podatku. Jak się okazuje, można, co tłumaczy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Jak odliczyć psa od podatku? Wyjaśniamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z cytrynami
Czy psa można odliczyć od podatku?
Programista prowadzący indywidualną działalność gospodarczą zwrócił się z zapytaniem do dyrektora KIS-u o możliwość odliczania kwoty wydawanej na psa od podatku. Mężczyzna zaznaczył, że pies miałby pełnić rolę "ochroniarza" w biurze, w którym znajdują się ważne dokumenty, a także drogie sprzęty. Dodał, że pupil będzie pełnił funkcję reprezentatywną w trakcie spotkań z klientami jako "maskotka" biura. Zaznaczył, że obecność zwierzęcia wpłynęłaby na wszystkich kojąco i odstresowująco.
Pies wybrany przez programistę kosztuje 5 tys. złotych. Stały koszt utrzymania miałby wynosić 300 zł, nie wliczając w to opieki weterynaryjnej czy koniecznych szkoleń behawiorystycznych, aby zwierzę mogło "współpracować" z ludźmi. Mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest jednoznaczna. Okazuje się, że KIS postanowił iść na pewne ustępstwa.
Zdaniem dyrektora KIS-u trudno wskazać wpływ posiadania psa na uzyskanie dochodów w firmie z sektora IT. - Za koszt uzyskania przychodu można uznać (w części) wydatki związane z zakupem, szkoleniem oraz utrzymaniem psa w związku z pełnieniem przez niego funkcji stróżujących (zapobieganie kradzieży sprzętu lub dokumentacji) — czyli wydatki związane z zabezpieczeniem źródła przychodu z działalności gospodarczej — wyjaśnia.
Jak odliczyć psa od podatku?
Dyrektor KIS dodał, że na podatniku ciąży obowiązek dokładnego udokumentowania wydatków wraz z ich uzasadnieniem. Jeśli kontrola wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, programista będzie musiał liczyć się z konsekwencjami. Specjaliści wskazują, że to bardzo skomplikowana sytuacja, bowiem prawo nie jest w tej kwestii jednoznaczne. Wiadomo natomiast, że zakup zwierzęcia nie może być odliczony od podatku VAT, bowiem jest to zakup przeznaczony na cele prywatne i nie występuje tu związek podatku naliczonego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.