Praca przestała cię cieszyć? Zrób test i zobacz czy nie dopadło cię wypalenie zawodowe
Czym jest wypalenie zawodowe? To moment, gdy twoja wymarzona praca nie sprawia ci już żadnej przyjemności. Oczywiście to uczucie jest o wiele głębsze niż kilkudniowe zmęczenie i chęć zmiany pracy. Naukowcy stworzyli test, który podpowie ci, czy ty również masz problem z wypaleniem zawodowym. Warto się sprawdzić.
Dzisiejszy świat oferuje nam milion możliwości, co niekiedy nas przytłacza. Codziennie dociera do nas mnóstwo bodźców, które wykańczają mózg i sprawiają, że czujemy się źle. Dzieje się to także w pracy, zwłaszcza w grupie pewnych zawodów. To właśnie one są narażone na wypalenie zawodowe w krótszym czasie niż reszta profesji. Zrób test i sprawdź, czy problem dotyka również ciebie.
Wypalenie zawodowe to przypadłość XXI wieku?
Wracasz do domu po pracy i myślisz "nie chce tam wracać", mimo że nie dzieje ci się tam krzywda? Możliwe, że to wypalenie zawodowe. Ta przypadłość to coś więcej niż złe samopoczucie i brak energii. Każdy człowiek odczuwa je inaczej, lecz najpowszechniejsze objawy to ogólny spadek satysfakcji, obniżenie wydajności, irytacja, apatia, problemy ze snem czy zaniżona samoocena.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zastosowania sody w kuchni
Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego? Czasami wypalenie zawodowe objawia się wysokim rozczarowaniem swoją pracą, a to prowadzi do braku nadziei i utraty motywacji. Głównymi przyczynami wypalenia zawodowego są długotrwały stres, przebodźcowanie i brak odpoczynku. Jeśli przez cały czas działasz na pełnych obrotach, twój silnik (w tym przypadku mózg) zaczyna szwankować. Ignorowanie sygnałów ze strony organizmu może odbić się na twoim ogólnym zdrowiu. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu, zrób test na wypalenie zawodowe.
Jak zrobić bezpłatny test na wypalenie zawodowe?
Test na wypalenie zawodowe znajdziesz tutaj. Jego twórcy skonstruowali go w taki sposób, by na podstawie twoich odpowiedzi dało się wywnioskować, czy należysz do grupy osób o wysokim ryzyku wypalenia zawodowego (BAT). Dane w aplikacji są pozyskane od różnych narodowości, w większości z Europy. Dzięki temu możesz się porównać do reszty społeczeństwa, które pracuje w podobnych warunkach.
Pytania w teście poruszają takie tematy jak twoje zmęczenie, uczucia towarzyszące w pracy, to jak bardzo się w nią angażujesz i czy sprawia ci ona ogólną radość i satysfakcję. Do wykonania testu są potrzebne niektóre dane jak profesja i wiek, który jest w stanie zbadać twój problem na tle rówieśników. Być może wypalenie zawodowe w twoim wieku to coś "normalnego".
Dlaczego warto zrobić test na wypalenie zawodowe?
Ludzie często znajdują sobie mnóstwo wymówek: dziś nie piłam kawy, czuję się gorzej przez pogodę albo standardowe "w poniedziałki gorzej mi się pracuje". Oczywiście każda z tych sytuacji może wpływać na twoje samopoczucie, ale nie na dłuższą metę. Jeśli od ostatnich kilku miesięcy czujesz wewnętrzny strach przed pójściem do pracy, to znak, że coś jest nie tak. Życie z takim ciężarem cię wykończy. Chodzisz do pracy tylko w celach zarobkowych, a każda minuta spędzona na terenie zakładu jest katorgą? Tak nie można żyć.
Wypalenie zawodowe może dotykać ludzi w różnym wieku, na kompletnie innych stanowiskach i nie jest to nic szokującego. Gdybyśmy mierzyli każdego jedną miarą, świat dawno przestałby działać, jak należy. Jeśli uważasz, że twoja praca zaczyna zabierać ci przyjemność z życia, udaj się do specjalisty w celu dalszego leczenia. Uzyskasz profesjonalną pomoc.