NewsyPo co są betonowe słupki w lesie? Lepiej wiedzieć, jak je czytać

Po co są betonowe słupki w lesie? Lepiej wiedzieć, jak je czytać

Betonowe słupki w lesie mają ważną funkcję.
Betonowe słupki w lesie mają ważną funkcję.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, TikTok | BalanceFormCreative, dora01858

10.04.2024 14:00

W ostatnich dniach pogoda w Polsce naprawdę nas rozpieszcza. Wiosna zawitała na dobre, więc to idealny czas na przyjemne spacery po lesie. Czy wiesz jednak, co oznaczają betonowe słupki w lesie? Wyjaśniamy, o co z nimi chodzi i kiedy mogą ci się przydać!

Jednym z najprzyjemniejszych miejsc na spacer jest las. Nie tylko ze względu na dużą ilość drzew i roślin, ale również charakterystyczny zapach tego miejsca, ciszę oraz lekki chłód. Las to miejsce, gdzie rzeczywiście możesz odpocząć, zresetować głowę, a także poobcować z naturą. Niewielu miłośników takich wędrówek wie jednak, co dokładnie oznaczają betonowe słupki w lesie. Wyjaśniamy, o co z nimi tak naprawdę chodzi.

Co oznaczają ponumerowane słupki w lesie?

Jeśli spacerowałeś kiedyś w lesie, to całkiem możliwe, że natrafiłeś na charakterystyczny, betonowy słupek. Wcale nie powinno się ich ignorować, ponieważ w pewnych sytuacjach mogą bardzo pomóc, a nawet uratować życie. Na początek musisz wiedzieć, że lasy państwowe w Polsce są podzielone na specjalne odziały.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Strona ekowizyta.pl podaje, że podział ten jest wyznaczany liniami ostępowymi oraz oddziałowymi. To właśnie te drugie wyznaczają prostokąty, a przy ich zbiegu można zazwyczaj natrafić na betonowe słupki w lesie. Słupki te mają specjalne oznaczenia, a konkretniej numery przylegających oddziałów. Należy podkreślić, że owa numeracja jest zaznaczona również na mapach leśnych. To jednak nie wszystko. Odczytując taki słupek, możesz określić, gdzie znajduje się północ, południe, wschód oraz zachód. Betonowe słupki w lesie mogą więc być swego rodzaju kompasem dla zagubionych w lesie.

Jak odczytać słupek graniczny w lesie?

Na TikToku na koncie o nazwie @dora01858 można zobaczyć filmik, w którym kobieta wraz z synkiem pokazuje, jak odczytać betonowe słupki w lesie. TikTokerka tłumaczy, że numeracja na słupku oznacza numer oddziału lasu. Bardziej szczegółowo, jak odczytać poprawnie słupki w lesie podaje ekowizyta.pl:

Jeżeli słupek jest ponumerowany z każdej strony, to jego narożnik między dwoma najniższymi numerami pokazuje północ. Numer na słupku jest skierowany na oddział, który oznacza („patrzy” na swój oddział). Jeśli jeden z boków jest biały i nie ma numeru, to oznacza las niepaństwowy.

ekowizyta.pl

Jeśli zgubisz się w lesie, to najlepiej jest odnaleźć słupek i zadzwonić na odpowiednie służby, a następnie podać takie informacje jak, np. "jestem przy słupku 14/15 w takiej i takiej miejscowości". Warto dodać również jakąś charakterystyczną rzecz, która znajduje się w zasięgu twojego wzroku. Może to być np. jeziorko, pasieki lub paśnik. Takie dodatkowe informacje na pewno pomogą szybciej cię zlokalizować.

Źródła: ekowizyta.pl, TikTok @dora01858.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także