PoradyPo obejrzeniu tego filmu już zawsze będziesz zamykał klapę sedesu podczas spłukiwania

Po obejrzeniu tego filmu już zawsze będziesz zamykał klapę sedesu podczas spłukiwania

Czy trzeba spuszczać klapę w toalecie?
Czy trzeba spuszczać klapę w toalecie?
Źródło zdjęć: © YouTube | University of Colorado Boulder
20.01.2024 18:06

Nie zamykasz toalety podczas spuszczania wody? Po tym wpisie zaczniesz to robić. Okazuje się, że takie działanie może znacząco wpływać na twój stan zdrowia. Podczas spuszczania wody z otwartą klapą, wszystkie wirusy i bakterie fekalne lądują na twoim ciele twarzy czy nawet szczoteczce do zębów. Nie brzmi zbyt przyjemnie, prawda? Sprawdź, co mówią naukowcy.

Wielu z nas zapomina o tym, że toaleta nie bez powodu jest wyposażona w klapę. Powinniśmy ją zamykać przy każdym spuszczaniu wody, inaczej to, co przed chwilą trafiło do muszli, rozniesie się po całej łazience. Grupa naukowców z Colorado przeprowadziła pewien test i uwieczniła moment spłukiwania wody oraz tego, co dzieje się zaraz po nim.

Toaleta jest pełna groźnych zarazków

To, że czegoś nie widać, wcale nie oznacza, że tego nie ma. Dowodem są bakterie i wirusy, które jesteś w stanie dostrzec tylko pod specjalistycznym mikroskopem. Mikroorganizmy pobrane z toalety nie są niczym przyjemnym. Żyją ich tam biliony, a większość z może być przyczyną wielu chorób. Podczas spuszczania wody, tworzy się tzw. chmura bakteryjna. Dochodzi do wyrzucenia wszystkich żyjątek wraz z cząsteczkami wody, które są w stanie rozprzestrzenić się nawet na 2 metry. Osiadają one na twoim ciele, ręczniku czy szczoteczce a stamtąd trafiają do układu pokarmowego, gdzie sieją spustoszenie i doprowadzają do poważnych chorób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Teoria "chmury" jest znana od 1975 roku. Stworzył ją Charles P. Gerby, mikrobiolog z Uniwersytetu w Arizonie. Po latach kolejni badacze potwierdzają jego tezę i nawołują do rozsądnego korzystania z toalety. Wystarczy jedynie opuścić klapę, a ilość bakterii w powietrzu będzie dwunastokrotnie niższa! Ponadto trzeba przypomnieć, że wszystko, co nosisz do łazienki, momentalnie pokrywa się zarazkami fekalnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na smartfony, które wiele osób przegląda podczas siedzenia na toalecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co dzieje się podczas spuszczania wody w toalecie?

Toaleta w miejscu publicznym

Na nieszczęście wiele miejsc publicznych ma toalety, w których brakuje klapy, co wiąże się z przymusowym wdychaniem zarazków zaraz po skorzystaniu. W takiej sytuacji należy stanąć bokiem do muszli i nacisnąć spłuczkę, a następnie oddalić się jak najdalej to możliwe. Dzięki temu bakterie nie wybuchną ci prosto w twarz.

Podczas korzystania z toalety publicznej nigdy nie kładź przedmiotów osobistych jak telefon czy torebka na podłodze. Według pobranych próbek jest tam 80 razy więcej zarazków niż w innych częściach łazienki. Ponadto radzimy nie łapać za klamki, uchwyty czy spłuczkę gołymi rękoma. Choć te przestrzenie są często odkażane, tak nigdy nie wiesz, kto był przed tobą w kabinie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także