Balkon i ogródOgródPomidory sadzę do góry nogami. Ślimaki ich nie dosięgną

Pomidory sadzę do góry nogami. Ślimaki ich nie dosięgną

Od lat tylko w ten sposób sadzę pomidory
Od lat tylko w ten sposób sadzę pomidory
Źródło zdjęć: © YouTube | DIY Garden Ideas
21.03.2024 17:17

Sadzenie pomidorów w przydomowym ogrodzie to nie lada wyzwanie, a szkodniki tylko czekają na aromatyczne plony. Jeśli od lat sadzisz je do gruntu, to lepiej zmień taktykę. Jak sadzić pomidory w butelce? Ten trik znają nieliczni ogrodnicy.

Uprawa warzyw w ogrodzie jest niezwykle satysfakcjonująca i sprawa wiele radości. Szczególną popularnością od lat cieszą się pomidory, które są kluczowym elementem na każdej grządce. Mało kto wie, że ich miejsce wcale nie jest w gruncie, a sposób na sadzenie pomidorów w butelce jest o wiele lepszy i przynosi same korzyści. Jak sadzić pomidory w butelce? Tego z pewnością się nie spodziewasz.

Jak sadzić pomidory w butelce?

Z pewnością jesteś zaskoczony tym, że w tak banalny sposób można przygotować rozsady pomidorów, a przy tym zaoszczędzić miejsce w ogrodzie. Ten trik stosują miłośnicy tych warzyw i już zapomnieli o sadzeniu pomidorów do ziemi. Ta metoda, mimo że wygląda dziwie, to przynosi niesamowite rezultaty, a przy tym oszczędza nerwów. Sadzenie pomidorów do góry nogami najlepiej wykonywać od marca do kwietnia, a sposobów na rozsady w butelkach są dwa. Możesz samodzielnie wyhodować sadzonkę pomidora albo zakupić gotową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli decydujesz się na sadzenie pomidorów z nasion, to wystarczy pobrać je z warzywa, umieścić na zwilżonej wacie i poczekać aż wypuszczą kiełki. Dopiero wtedy możesz łapać się za butelki plastikowe, które ponownie, a przede wszystkim pożytecznie wykorzystasz w ogrodzie. Idealnie do sadzenia pomidorów do góry nogami sprawdzą się te o pojemności 5 lub nawet 15 litrów.

Na początku butelkom trzeba odciąć dna, a pędy pomidorów umieścić tak, aby wychodziły przez szyjkę butelki. Podczas sadzenia pomidorów w butelkach pamiętaj o tym, że będą zwisać go góry nogami, a do tego trzeba wykonać rozgrzanym gwoździem otwory po bokach butelki. Dzięki temu z łatwością rozsady pomidorów umieścisz tam, gdzie dusza zapragnie.

Jak dbać o pomidory?

Zasadzone w ten sposób pomidory potrzebują systematycznego podlewania, ale nadmiar wody może im zaszkodzić, dlatego należy robić to raz na kilka dni. Jeśli twoje pomidory wiszą do góry nogami, to koniecznie odrywaj liście, które są najbliżej butelki, a to przełoży się na bujniejsze plony. Pomidory zasadzone w ten sposób potrzebują ogławiania, czyli usuwania szczytów górnych pędów. Ten zabieg jest konieczny i przyśpieszy termin zbiorów.

Nawożenie zasadzonych w butelkach pomidorów to również niezwykle ważny element ich pielęgnacji, ponieważ nie pozyskają sobie minerałów i witamin same. Najlepiej jest odżywiać je kompostem, biohumusem lub gnojówką, które zmobilizują pomidory do wzrostu.

Jakie pomidory warto sadzić w butelkach? Idealnie nada się do tego odmiana Pendulina Orange, czyli słodki pomidor koktajlowy oraz pomidor cherry Tumbling Tom Red. Dzięki pomidorom rosnącym do góry nogami unikniemy inwazji szkodników, inwestycji w podpory oraz zaoszczędzisz sporo miejsca w przydomowym warzywniku.  

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także