NewsyPost nie dla wszystkich. Te osoby nie muszą się ograniczać w Środę Popielcową

Post nie dla wszystkich. Te osoby nie muszą się ograniczać w Środę Popielcową

Nie wszyscy muszą trzymać post w Środę Popielcową.
Nie wszyscy muszą trzymać post w Środę Popielcową.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mehes Daniel
14.02.2024 11:28

W tym roku Środa Popielcowa wypada w...walentynki. Czy oznacza to, że nie będziemy mogli poszaleć w restauracji? Okazuje się, że nie. Kogo nie obowiązuje post? Wyjaśniamy.

Środa Popielcowa to ważny dzień w kalendarium każdego katolika. Pierwszy dzień wielkiego postu wymaga wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu. W tym roku Popielec zbiega się z walentynkami. Wielu z nas zarezerwowało już stoliki w restauracjach z myślą o wystawnej kolacji.

Nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z przyjemności. Istnieje grupa osób, które nie muszą trzymać się postu. Potwierdzają to przepisy Prawa Kanonicznego. Kogo obowiązuje post? Kto nie musi sobie odmawiać? Jakich produktów należy unikać? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Środa Popielcowa a walentynki — kto nie musi trzymać się postu?

Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres postu przed Wielkanocą, najważniejszym świętem w religii katolickiej. To dzień, w którym należy zachować wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu na znak pokory i pokuty. W tym roku Popielec wypada w walentynki, święto miłości. Tego dnia obdarowujemy się czekoladkami, ciastami, a wielu z nas wybiera się na wystawne kolacje.

Czy oznacza to, że musimy powstrzymać się przed zjedzeniem steków, owoców morza czy wypiciem lampki wina? Okazuje się, że nie, co zostało zapisane w przepisach Prawa Kanonicznego. Kto nie musi trzymać się postu? Osoby powyżej 60. roku życia, a także dzieci i młodzież przed 14. rokiem życia.

Jakich produktów należy unikać podczas wielkiego postu?

Osoby, które zostały wykluczone z obowiązku poszczenia, nie muszą się ograniczać. Mogą jeść to, na co mają ochotę. A co z dorosłymi? Tutaj sprawa nieco się komplikuje. W trakcie Środy Popielcowej należy powstrzymać się przed przejadaniem. Prawo Kanoniczne wskazuje, że należy ograniczyć się do dwóch lekkich i jednego sytego posiłku w ciągu dnia. Jeśli jesteś osobą wierzącą, a planujesz wybrać się dziś na wystawną kolację, zadbaj o to, aby zjeść dwa lekkie posiłki w ciągu dnia. Zjedzenie sytej kolacji nie będzie wtedy grzechem. Postaw na ryby i owoce morza, bowiem te produkty spożywcze można spożywać podczas postu. Dozwolone są także jajka i owoce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także