ZagadkiPodchwytliwePotrafisz rozwiązać równanie? Wielu dorosłych poległo na zagadce dla dzieci

Potrafisz rozwiązać równanie? Wielu dorosłych poległo na zagadce dla dzieci

Jak rozwiązać podchwytliwe równanie?
Jak rozwiązać podchwytliwe równanie?
Źródło zdjęć: © Canva
12.01.2024 18:45

To równanie, z pozoru łatwe i przyjemne, zdążyło podzielić internet. Jak to bywa w matematyce, są pewne zasady, których nie wolno łamać. Bez ich znajomości nie ma mowy o podaniu prawidłowego wyniku. W tym przypadku cztery liczby wywołały spore zamieszanie. Jaki jest poprawny wynik?

Mimo że na co dzień nie masz styczności z matematyką, to powinieneś znać podstawowe zasady, których uczą już w szkole podstawowej. Dodawanie czy odejmowanie to pikuś, ale gdy po drodze pojawiają się jakieś nawiasy lub znak mnożenia ludzie zaczynają wariować i kompletnie zapominają o żelaznych zasadach i kolejności wykonywania działań. W przypadku poniższego równania było dokładnie tak samo!

Równanie, które dzieli ludzi w internecie

Od niedawna dostępna jest nowa aplikacja Threads, gdzie twórcy mają możliwość dzielić się swoimi przemyśleniami z użytkownikami z całego świata. Pewna anonimowa osoba wrzuciła zdjęcie kawałka papieru, na którym widać pozornie proste działanie, składające się z czterech liczb. Kto by pomyślał, że właśnie to zdjęcie wywoła prawdziwą burzę w internecie. W komentarzach znajdziemy mnóstwo odpowiedzi, z czego większość z nich jest błędna. Internauci spierają się o wynik, a wystarczy rozpisać równanie z uwzględnieniem zasad matematycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Równanie 2+5(8-5) daje wynik... no właśnie, jaki? Pod postem znaleźliśmy kilka tysięcy odpowiedzi, z czego większość waha się między 17 a 21. Użytkownicy kłócą się i podają sporo argumentów popierające swoje wyliczenia. Lecz który wynik jest poprawny? Otóż wszystko zależy od tego, czy dobrze rozpiszesz działanie.

Rozwiązanie podchwytliwego równania

Nim zaczniesz kogoś obrzucać błotem w internecie, koniecznie upewnij się, że twoje działanie jest wykonane w poprawny sposób. W tym przypadku wiadomo, w którym momencie wiele osób popełnia błąd, co skutkuje błędnym wynikiem. Przeanalizujemy dwa sposoby rozwiązywania równania powyższego równania.

Pierwsza wersja:

2+5(8-5) = 2+5(3) = 3x2+3x5 = 6+15 = 21

Druga wersja:

2+5(8-5) = 2+5x(3)= 2+15 = 17

Prawidłowy wynik to 17. Dla przypomnienia warto wspomnieć, że najpierw wykonujemy działanie w nawiasie, później mnożenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie. To podstawowa wiedza z zakresu szkoły podstawowej, lecz rozumiemy, że każdy ma prawo do pomyłki.

Skoro już wiesz, jak rozwiązywać działanie, koniecznie zapoznaj się z innymi zagadkami matematycznymi w naszym serwisie. Znajdziesz mnóstwo ciekawych przykładów zadań, od tych czysto matematycznych po rebusy czy podchwytliwe zagadki z wytypowaniem niewiadomej. To genialny trening mózgu i powrócenie do dziecięcych lat, gdy uczyliśmy się wszystkiego od podstaw. Kilka zagadek, a będziesz prawdziwym mistrzem łamigłówek!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także