Ładujesz w taki sposób telefon? Przestań robić to źle
Zasypianie powinno być najprzyjemniejszą częścią dnia. Momentem, w którym oddalamy od siebie wszystkie troski dnia codziennego. Niestety nie zawsze tak jest. Coraz więcej osób cierpi na bezsenność, co odbija się na codziennym funkcjonowaniu. Jak sobie z tym poradzić?
11.12.2023 17:44
Kładziesz głowę na poduszkę, zamykasz oczy, bierzesz kilka głębszych wdechów i oddajesz się w objęcia Morfeusza. Tak to wygląda w teorii. W praktyce pewnie "rzucasz" się po łóżku godzinami, a sen nie przychodzi. To problem, który dotyka coraz więcej osób w coraz młodszym wieku.
Bezsenność można nazwać już epidemią. Statystyki wskazują, że 30 proc. dorosłych ma problemy z zasypianiem, co niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Stajemy się zmęczeni, rozdrażnieni i źli, co może doprowadzić do rozwoju depresji. Jak się przed tym ustrzec? Wyjaśniamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spanie z partnerem a problemy z zasypianiem
William Wharton napisał kiedyś, że jest "przekonany, że ludzie dopiero od niedawna wymyślili spanie w pojedynkę. Znerwicowanie naszego świata jest pewnie po części produktem jednoosobowych łóżek i pojedynczych sypialni". Coś w tym jest. Badania wykazały, że spanie w jednym łóżku z ukochaną osobą redukuje stres i ułatwia zasypianie.
Niestety, to rozwiązanie ma też swoje wady. Zabieranie sobie kołdry, "rzucanie się" w nocy, chrapanie czy gadanie przez sen to tylko kilka z nich. Dla wielu z nas wspólne zasypianie staje się prawdziwą udręką. Jak sobie pomóc nie wynosząc się przy tym z jednego łóżka? Skandynawowie znaleźli na to sposób. Wystarczy, że dokupicie drugą kołdrę. W ten sposób uniknięcie zabierania sobie okrycia, a każdy z was zyska swoją przestrzeń potrzebną do wypoczynku.
Chcesz się wysypiać? Zastosuj się do tych zasad, a po tygodniu zaśniesz jak dziecko
Niezależnie od tego, czy jesteś w związku, czy też nie, na dwie godziny przed planowanym pójściem spać zrezygnuj z używania urządzeń elektronicznych, które emitują światło niebieskie. Należy do nich smartfon, laptop czy ekran telewizora. Zadbaj też o to, aby w twojej sypialni nie znajdowały się żadne urządzenia elektroniczne. Ładuj telefon w drugim pomieszczeniu. To zmotywuje cię do natychmiastowego wstawania.
Nie zapomnij o tym, aby trzymać się stałych godzin snu. Unikaj drzemek w ciągu dnia, nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony. Postaraj się dotrwać do wieczora. Jeśli chcesz ułatwić sobie proces zasypiania, zacznij medytować. W serwisach streamingowych znajdziesz mnóstwo medytacji prowadzonych. Już po jednej sesji odczujesz znaczną ulgę, co bardzo ułatwi ci zaśnięcie.