PoradySprzątaniePrzechowuję firanki sposobem babci Gieni. Są bielsze niż śnieg

Przechowuję firanki sposobem babci Gieni. Są bielsze niż śnieg

Śnieżnobiałe firanki to prawdziwa ozdoba pomieszczenia, lecz utrzymanie ich w takiej kondycji to nie lada wyzwanie. Biała tkanina jest narażona na długotrwałe działanie promieni słonecznych, kurzu czy różnych oparów, przez co często zmienia kolor i staje się poszarzała. Jeśli tak się stanie, trzeba wykonać specjalne pranie, które pomoże odzyskać dawną biel!

Jak utrzymać firanki w dobrej kondycji?
Jak utrzymać firanki w dobrej kondycji?
Źródło zdjęć: © Getty Images | baona

22.01.2024 | aktual.: 22.01.2024 19:49

Jeśli chcesz mieć białe firanki, koniecznie sprawdź, jak je pielęgnować. Wrzucenie ich do pralki i dodanie miarki proszku w tym przypadku nie zadziała. Ważne jest to, w czym je pierzesz, a także jak je przechowujesz. W dzisiejszym wpisie zdradzimy ci "firankowe" sekrety naszych babć. Mimo braku wybielacza zawsze miały śnieżnobiałe firanki.

Gdzie przechowywać firanki?

Wpadłbyś na pomysł, że jednym z powodów żółknięcia firanek jest złe przechowywanie? Nawet odpowiednio wyprane i osuszone materiały mogą się przebarwić, jeśli są przechowywane w zły sposób. Jeśli chcesz w pełni zabezpieczyć tkaniny, owiń je niebieskim papierem i wstaw głęboko do szafy. Ważne, by nie miały kontaktu z promieniami słonecznymi. Światło jest głównym powodem przebarwień na materiale i choć ciemne tkaniny od niego jaśnieją, białe firanki stają się żółte lub szare.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kwestię przechowywania mamy za sobą, dlatego warto przypomnieć, jak prać ten wyjątkowo delikatny materiał. Radzimy zrezygnować z wybielaczy i chemicznych środków, gdyż są drogie, a nie zawsze działają jak należy. Czasami mogą na stałe uszkodzić materiał. Domowe sposoby są bardziej ekologiczne i znacznie tańsze.

Jak prać białe firanki?

Zacznij od wykorzystania soli kuchennej. Wystarczy zmieszać 4 łyżki kryształków z litrem wody. Firanki wrzucamy do wanny, dolewamy wody i roztworu soli. Po kilku godzinach można wrzucić je do pralki. Do szuflady poza proszkiem warto wsypać kilka łyżek sody oczyszczonej lub amoniaku. Zarówno jeden jak i drugi ma działanie rozjaśniające. Skutecznie wywabią żółte przebarwienie.

Każda firanka powinna mieć metkę, na której producent umieścił wszystkie informacje na temat pielęgnacji materiału. Warto stosować się do jego wskazówek, gdyż to on wie najlepiej, jak zadbać o swój produkt. Czasami w grę wchodzi jedynie pranie ręczne, bo materiał jest tak delikatny, że pralka mogłaby go zniszczyć. To samo tyczy się temperatury, suszenia i środków chemicznych.

Pamiętaj, by prać firanki cyklicznie co kilka tygodni. Nawet jeśli wydaje ci się, że są jasne, to uwierz, że przez ostatni czas pokryły się kurzem i różnymi oparami, np. z gotowania. Dzięki temu dłużej utrzymasz jasny i świeży kolor.