Zastosowanie metki w ubraniach. Mało kto o nim wie, a często może się przydać
Gryząca metka w ubraniu to prawdziwa zmora. Wielu z nas wycina ją już zaraz po zakupie odzieży, lecz okazuje się, że nie zawsze jest to dobry ruch. Otóż metka informuje nas o wielu szczegółach jak marka, skład odzieży czy sposób prania. Istnieje jeszcze jedna ukryta funkcja metki, o której mało kto wie, a pomaga w przechowywaniu ubrań.
06.01.2024 17:04
Usunięcie metki nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli będziesz chciał w przyszłości sprzedać ubranie, może się okazać, że po odcięciu tego kawałka materiału, produkt stanie się małowartościowy. Ponadto trzeba mieć świadomość, że to właśnie na metce znajduje się większość informacji o pielęgnacji odzieży. Poza tym ma jeszcze jedną ważną funkcję, o której mało kto wie. Może ci pomóc w organizacji szafy!
Metka w ubraniach ma ukrytą funkcję
Nie każde ubranie nadaje się do tego, by trzymać je złożone na półce. Dowodem są koszule, które po wyciągnięciu z szafki są pomięte i wymagają dodatkowego prasowania. Właśnie dlatego należy trzymać je na wieszaku, choć i tam bywają problematyczne ze względu na ciągle zsuwanie z ramion. Aby temu zapobiec, koniecznie wypróbuj trik z wykorzystaniem metki. Dzięki niemu już żadne ubranie nie będzie się walać po dnie szafy.
Aby koszula czy też każda inna odzież mogła trzymać się na wieszaku bez zsuwania, koniecznie wykorzystaj metkę jako dodatkowe zabezpieczenie. Jak to zrobić? Wystarczy zawiesić odzież na ramionach wieszaka, a metkę przewlec przez haczyk, tak by ubranie miało aż trzy miejsca zaczepienia. Metki zazwyczaj są wykonane z podwójnego materiału, gdzie z łatwością przejdzie haczyk wieszaka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, by metka nas nie obcierała?
Wycinanie metki nie musi być koniecznością, czasami trzeba ją jedynie odpowiednio zabezpieczyć, by przestała nas uwierać. Jeśli widzisz, że materiał zaczyna się pruć i robi się ostry, koniecznie podpal go zapalniczką, tak by nie doprowadzić do dalszego rozplątywania włókien. Niektórzy zabezpieczają ją woskiem lub mydełkiem krawieckim. To tani i łatwy sposób, który na jakiś czas ochroni skórę przed obcieraniem.
Czasami wycięcie metki nic nie daje, gdyż obcinamy jedynie wiszącą część, a wszyty materiał dalej podrażnia naszą skórę. Wystające skrawki ciężko usunąć, a te dalej podrażniają wrażliwe miejsca na karku czy brzuchu. W tym momencie należy rozpruć delikatnie szew i wyciągnąć resztki metki, która tam utkwiła. Nie można zostawić go w takim stanie, bo poluzowane sploty zaczną się dalej pruć. Należy go zszyć, tak by żadne nitki nie wystawały z miejsca, gdzie wcześniej znajdowała się metka.