Przed śniadaniem czy po? Dentysta wyjaśnia, kiedy należy myć zęby
Mycie zębów, czyli szczotka, pasta, kubek i ciepła woda to nasi poranni przyjaciele. Jednak mało osób wie, kiedy powinniśmy sięgać po szczoteczkę. Piękny oraz śnieżnobiały uśmiech, jak również świeży oddech nie zrobią się same. Kiedy powinno się myć zęby? Teraz nie będziesz się zastanawiać.
25.03.2024 09:18
O myciu zębów doskonale pamięta każdy z nas, a tę czynność wpajano nam już od dziecka. Zdrowe uzębienie to gwarancja mniejszego bólu oraz wydatków na wizyty dentystyczne, o których większość z nas wolałaby zapomnieć. Mycie zębów rano od lat stanowi kość niezgody, a ludzie dzielą się na tych, który sięgają po szczoteczkę na czczo lub dopiero po śniadaniu. Kto ma rację?
Kiedy powinno się myć zęby: przed czy po śniadaniu?
Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, kiedy należy myć zęby, to stomatolodzy mają na to odpowiedź. Według specjalistów zęby powinniśmy dokładnie wyszczotkować na czczo, czyli od razu po przebudzeniu. W nocy na naszym szkliwie osadzają się bakterie, które są przyczyną niezbyt przyjemnego oddechu. Dzięki szczotkowaniu usuniemy je z zębów, a nawet wytworzymy na ich powierzchni ochronną barierę, jeśli używamy pasty z fluorem. Czy to oznacza, że mycie zębów dopiero po śniadaniu jest błędem?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Próchnica również będzie zadowolona z naszego śniadania, a szczególnie, kiedy pojawią się w nim węglowodany lub cukry. Jeśli na śniadanie, po myciu zębów na czczo, wypijemy kawę, herbatę lub sok z cytrusów to negatywnie wpłyną one na nasze szkliwo (zaczną na nim namnażać się bakterie). Czy wtedy czeka nas ponowne szorowanie? Dentyści radzą, aby z czyszczeniem zębów po posiłku wstrzymać się przez około 60 minut, ale już po 30 minutach może łapać za pastę i szczoteczkę.
Kiedy myć zęby?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poranne oraz wieczorne czyszczenie zębów to zbyt mało, aby cieszyć się pięknym uzębieniem i świeżym oddechem. Gumy do żucia nie zastąpią pasty do zębów, a nadal wiele osób bagatelizuje mycie zębów po każdym posiłku. Jeśli nie lubisz lub wolisz mieć sporadyczny kontakt z dentystą, to zawsze szczotkuj zęby na około 30 minut po jedzeniu, a dzięki temu zapobiegniesz ubytkom i demineralizacji szkliwa.
Kolejnym błędem jest płukanie wodą zębów po ich umyciu, a przecież nie wyobrażamy sobie tego nie zrobić. Stomatolodzy i w tej kwestii nie pozostawiają nam wątpliwości. Wody tylko wypłukuje fluor ze szkliwa, co oznacza, że nasze mycie zębów poszło na marne. O wiele lepiej z niej zrezygnować, wypluć resztki pasy, a na koniec przemyć twarz.