NewsyZagadka dzieciństwa rozwiązana. Oto dlaczego pasta do zębów ma paski

Zagadka dzieciństwa rozwiązana. Oto dlaczego pasta do zębów ma paski

Dlaczego pasta do zębów ma paski?
Dlaczego pasta do zębów ma paski?
Źródło zdjęć: © Pixabay | stevepb

24.03.2024 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z nas w dzieciństwie zapewne zastawiała się, dlaczego pasta ma kolorowe paski. Jest to dla wielu zagadka, chociaż obecnie na rynku nadal znajduje się wiele past, które mają te charakterystyczne paski. Dowiedz się, jakie jest rozwiązanie tej zagadki!

Dla wielu zagadką — i to niewyjaśnioną jeszcze od czasów dzieciństwa — jest wygląd i kolorystyka pasty. Zwłaszcza że nadal wiele past do zębów po wyciśnięciu z tubki ma te charakterystyczne i tajemnicze paski. O procesie ich powstania raczej się nie mówi. Naukowczyni z TikToka postanowiła raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię. Dlaczego więc tak naprawdę pasta do zębów ma paski?

Dlaczego pasta do zębów ma paski?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego po wyciśnięciu pasty na szczoteczkę do zębów widzicie na niej kolorowe paski? Dla wielu osób jest to prawdziwa zagadka. Według instagramowego konta Profesorki Kasi za paski na paście odpowiedzialne są tak naprawdę składniki, z których ona powstała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Profesorka Kasia to Katarzyna Siuzdak, dr hab. inż. prof. IMP PAN Gdańsk. Z jej filmu zamieszczonego w mediach społecznościowych wynika, że składniki pasty są tak dobrane, że się ze sobą po prostu nie mieszają. Podobnie jest w przypadku ketchupu i majonezu. Można to łatwi sprawdzić. Wystarczy wlać ketchup i majonez do woreczka, a następnie wycisnąć taką mieszankę przez jakąś dziurkę.

Dzięki temu testowi będzie można zaobserwować, że wyraźnie widać zarówno czerwony jak i biały pasek. Dzieje się tak, ponieważ te substancje różnią się ze sobą gęstością oraz lepkością. Tak samo wygląda to w kwestii pasty do zębów. Warunkiem w tym przypadku jest jednak dobranie tak składników, aby wychodziły one z tubki zawsze w tym samym czasie. Producenci muszą więc trochę pogłówkować

Jakie składniki ma pasta do zębów?

Wybór pasty do zębów to kwestia bardzo indywidualna. Przy zakupie kierujemy się nie tylko funkcją pasty, ale również jej składem, kolorem czy opakowaniem. Do najpopularniejszych past obecnie należą te wybielające, do walki z nadwrażliwością dziąseł i zębów, silnie odświeżające oddech, uniwersalne oraz pasty dla dzieci. Wielu dentystów zaleca, aby decydować się na zakup pasty, która w swoim składzie zawiera fluor oraz hydroksyapatyty. Według nich, połączenie tych składników może u wielu osób skutkować najlepszymi efektami. Odpowiedzialny za to jest właśnie między innymi hydroksyapatyt, który jest substancją odbudowującą, ścierającą oraz remineralizującą.

Dodatkowo składnikami wielu dobrych past są chlorheksydyna oraz triklosan. To związki chemiczne, które działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie.Warto pamiętać, że jeśli w domu zabranie nam akurat pasty do zębów, to o higienę jamy ustnej można zadbać w naturalny sposób. Możesz np. umyć zęby za pomocą sody oczyszczonej, oleju kokosowego czy jakiegoś olejku eterycznego. Niektórzy decydują się również na umycie zębów solą kuchenną lub morską. A ty, jaką pastę od zębów uważasz za najlepszą?

Źródło: TikTok: @profesorka.kasia

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także