Przed zakupem choinki sprawdź igły. Będzie stać tygodniami i nie obleci
09.12.2023 09:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Żywa choinka w domu to zapach nie tylko lasu, ale także tradycji oraz niezapomnianych chwil w rodzinnym gronie. Jednak rządzi się ona swoimi prawami, przez co nasza podłoga zamienia się w leśne runo. Dlatego przed zakupem świątecznego drzewka dobrze zastanów się nad swoim wyborem.
Miłośnicy świąt Bożego Narodzenia z pewnością zaczęli już przygotowania i nie chodzi tutaj o listę zakupów. Dekorowanie domu oraz ubieranie choinki to już tradycja, w której często uczestniczy cała rodzina. Jednak co roku wielu ma dylemat, jakie drzewko wybrać, a sklepy kuszą swoją ofertą. Jak kupić najlepszą choinkę?
Dlaczego drzewko się sypie?
Okazuje się, że ma na to wpływ wiele czynników i kluczowy wcale nie jest gatunek choinki. Czas oraz warunki, w jakich się znajduje, mają ogromne znaczenie. Dzięki odpowiedniej strategii przy wyborze dla niej miejsca w domu oraz zwróceniu uwagi na stan igieł drzewka możesz mieć żywą choinkę w domu nawet do pięciu tygodni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas zakupów choinki często jesteś popędzany, przez co decydujesz się na pierwsze lepsze drzewko z brzegu. Na dodatek namowy handlarzy, którym zależy na zysku, również nie pomagają. Dlatego należy poznać kilka zasad wyboru choinek:
- Zaznajom się z najtrwalszymi gatunkami drzewek, wśród nich są: jodła kaukaska, sosna oraz świerk kłujący. Igły tych drzew wysychają wolno, przez co nie ma powodu do obaw przez ciągłym odkurzaniem domu.
- Drzewko kupuj zawsze z legalnej hodowli np. szkółki, wtedy masz pewność, że jego wycinka była zgodna z prawem. Samodzielne wyprawy do lasu po choinkę mogą zakończyć się wysokim mandatem, a oszczędny traci dwa razy.
- Świeżość choinki również ma ogromny wpływ na jej trwałość. Dlatego najlepiej wybierać te od razu ścięte, które mają mocny zielony kolor. Dla pewności przeprowadź test z odgięciem gałęzi drzewka. Jeśli wróci do swojego kształtu, to masz gwarancję, że choinka jest prosto z pola. O świeżości drzewka świadczy również stan igieł — jeśli są elastyczne i mocno trzymają się gałązek, to bardzo dobry znak.
Jak dbać o żywą choinkę w domu?
Jeśli po zakupie od razu wnosisz drzewko do domu i zaczynasz je stroić, to popełniasz ogromny błąd. Wcześniej należy je odpowiednio zahartować, czyli postawić w garażu lub w piwnicy na kilka dni. Ten proces jest gwarancją tego, że igły pozostaną na swoim miejscu. Dopiero potem można wnieść je do domu i ustrajać.
Nigdy nie stawiaj choinki w pobliżu kaloryfera lub kominka, jeśli zależy ci na jej wytrzymałości. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, zbyt gorące powietrze nie służy świątecznemu drzewku. Podlewanie to również istotny element długotrwałości choinki, a powinno być wykonywane systematycznie. Do tego sprawdzi się najlepiej woda w temperaturze pokojowej.