PoradyPsychologiaW 20 minut zapomnisz o niewyspaniu. Prosty trik działa lepiej niż drzemka i kawa

W 20 minut zapomnisz o niewyspaniu. Prosty trik działa lepiej niż drzemka i kawa

Zmęczony mężczyzna w pracy.
Zmęczony mężczyzna w pracy.
Źródło zdjęć: © Freepik | romeo22

09.12.2023 08:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zarwana nocka jest bardzo mocno odczuwalna przez cały następny dzień. Oczy zaczynają się kleić, nogi uginać, a niewyspanie daje o sobie mocno znać. Zamiast pić kolejną kawę i kłaść się na 20-minutową drzemkę lepiej wykonaj prosty trik. Pozwoli ci się rozbudzić, byś nie czuł skutków nieprzespanej nocy.

Kiedy termin rozwiązania sprawy czy oddania projektu nadciąga nieubłaganie, nie ma czasu na sen. Choć jest to niewłaściwa praktyka, czasami musimy się poświęcić się w imię wyższego dobra. Następnego dnia mocno odczuwamy skutki niewyspania, co wiąże się z męką przez cały dzień, póki nie wrócimy do domu. Kawa i drzemka działają na krótką metę, dlatego najlepiej wykonać 20-minutową sesję ćwiczeń, które cię rozbudzą i pomogą stanąć na nogi.

Źle spałeś? Te ćwiczenia pomogą ci się rozbudzić

Według naukowców najlepszy sposób na niewyspanie to krótka aktywność fizyczna. Naukowcy z Uniwersytetu Portsmouth w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, w którym sprawdzali, jak funkcjonują osoby, którzy cierpią na niedostatek snu. Byli to ludzie, którzy mieli częściowo zakłócony sen przez trzy doby oraz tacy, którzy nie spali przez ostatnie 24 godziny. W ich organizmach zauważono niski poziom tlenu, dlatego każdy z nich musiał przez 20 minut jeździć na rowerze treningowym. Efekt? Poprawienie wydajności mózgu!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Badania wykazały, że aktywność fizyczna zwiększa zdolności poznawcze i pozwala dłużej zachowywać trzeźwość umysłu. Warto mieć to na uwadze, gdy mamy trudny czas, w którym odpowiednia ilość snu jest odległym marzeniem, na które nie możemy sobie pozwolić w najbliższym czasie.

Dlaczego ruch pomaga na walkę z sennością?

Głównym czynnikiem hamującym pracę mózgu jest niedotlenienie. Podczas aktywności fizycznej transportuje się znacznie więcej tlenu do mózgu, przez co zdolności poznawcze ulegają poprawie. Nie jest to jedyny powód. Podczas ćwiczeń ciało produkuje większą ilość hormonów, w tym dopaminę i endorfiny. W organizmie zachodzi szereg reakcji chemicznych, które podnoszą poziom motywacji i zdolność trzeźwego myślenia.

Kiedy zdarzy ci się źle spać i wiesz, że czeka cię ciężki dzień pełen wyzwań, wykonaj kilka prostych ćwiczeń przez 20 minut. Może być to joga, bieganie, rowerek czy krótki trening z internetu. Początkowo będziesz czuć znużenie, lecz po czasie wróci zapas energii, który pozwoli ci przetrwać dzień. Takie pobudzanie ma swój limit i nie będziesz w stanie przetrwać bez snu więcej niż kilku dni, lecz w kryzysowych sytuacjach, gdy oczy same ci się zamykają, warto pomyśleć o odrobinie ruchu na rozbudzenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także