PoradySprzątaniePrzedświąteczne mycie okien zleciła profesjonalistom. Ile kosztuje taka wygoda?

Przedświąteczne mycie okien zleciła profesjonalistom. Ile kosztuje taka wygoda?

Mycie okien w domu
Mycie okien w domu
Źródło zdjęć: © Freepik | koldunova_anna
13.11.2023 11:08

W każdym polskim domu odbywa się generalne sprzątanie przed grudniowymi świętami. Jednym z jego elementów jest mycie okien, co niestety nie należy do przyjemnych czynności (zwłaszcza, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura). Aby się odciążyć, możesz zamówić specjalną ekipę, lecz to nie będzie tanie.

Jeśli myślisz o zatrudnieniu kogoś, kto umyje ci okna, radzimy szybko podjąć decyzję. Już teraz wiele osób zaklepuje terminy na świąteczne sprzątanie. Może się okazać, że dla ciebie nie będzie już wolnych miejsc. Choć wizja czystych szyb bez kiwnięcia palcem jest bardzo kusząca, to trzeba mieć na uwadze, że jest to dość kosztowny interes, uwarunkowany kilkoma czynnikami.

Firma sprzątająca i ich usługi

W większości przypadków wszystko zależy od lokalizacji, w jakiej mieszkasz. Cena będzie inna dla małych miejscowości i dużych miast. Ważne jest, by sprawdzić, czy w naszej okolicy funkcjonuje taka firma sprzątająca. Być może jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów, a to generuje dodatkowe koszty.

W zależności, jakie okna masz w swoim domu, cena będzie różna. Najtaniej wychodzą jednoskrzydłowe, a najdrożej duże okna tarasowe, które mają nawet kilka metrów wysokości. Niektórych okien nie da się otworzyć, co sprawia, że trzeba wykorzystać mycie alpinistyczne (jest znacznie droższe, niż standardowa usługa).

Ostateczna wycena mycia okien jest zależna od ich stopnia zabrudzenia. Jeśli są cyklicznie czyszczone, to zabrudzenia są niewielkie. Wówczas cena za usługę będzie niższa. W przypadku, gdy okna są bardzo zanieczyszczone, to trzeba użyć specjalnych środków myjących i liczyć się z wyższą kwotą za usługę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile zapłacę za sprzątanie?

Cenniki na stronach internetowych firm to jedynie sugestia, gdyż większość usług jest wyceniana indywidualnie (na miarę potrzeb klienta). Niemniej warto się z góry przygotować na to, ile wyniesie nas mycie okien przed świętami. Przeglądając oferty, można wywnioskować, że najtaniej wypadają Katowice i Lublin, gdzie za okno jednoskrzydłowe zapłacimy 14-15 zł, dwuskrzydłowe 18-25 zł, a balkonowe 25-35 zł. Najdrożej jest w Warszawie i Gdańsku, gdzie okno jednoskrzydłowe to koszt 25 zł, okno dwuskrzydłowe 40 zł, a balkonowe 40-50 zł.

Sprzątanie przez pana z firmy sprzątającej
Sprzątanie przez pana z firmy sprzątającej© Freepik | freepik

W standardowej usłudze wchodzi również oczyszczanie ramy okiennej i parapetu, lecz warto wcześniej o to dopytać, bo może jakaś firma nalicza od tego dodatkowe koszty. Warto się zastanowić, czy zamawianie sprzątania jest opłacalne. Mały domek jednorodzinny, gdzie znajdują się dwa balkony, może wygenerować koszty rzędu nawet 360 zł, a mowa jedynie o samych oknach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także