ZagadkiŚmieszneDziś Dzień Łamańców Językowych. A ty ile poziomów trudności przejdziesz?

Dziś Dzień Łamańców Językowych. A ty ile poziomów trudności przejdziesz?

Łamiec językowy ze znajomymi
Łamiec językowy ze znajomymi
Źródło zdjęć: © Freepik | zurijeta

12.11.2023 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Myślisz, że twoja dykcja i sposób mówienia jest nienaganny? W takim razie zrób test kilku najpopularniejszych łamańców językowych. Sucha szosa i król Karol to jedynie początek! Wymawianie ich w grupie ludzi najczęściej niesie z sobą dobrą zabawę, dlatego jeśli szykuje ci się jakaś impreza, zbierz chętne towarzystwo i koniecznie zabłyśnij jakimś łamańcem.

Zawody w powtarzaniu łamańców językowych to głównie zabawa dzieci, lecz dorośli również mogą z nią skorzystać. Przydaje się w długiej podróży, gdy każdy jest znużony długą drogą bez końca. Wystarczy, że powtórzysz skomplikowane zdanie najszybciej jak potrafisz. Będziesz w szoku, jak mało osób jest w stanie tego dokonać.

Coś na rozgrzewkę. Łatwe łamańce dla każdego

Wszystkie sporty wymagają rozgrzewki, nie inaczej w przypadku łamańca językowego, który dobrze wytrenuje nasz język. Na początek warto wybrać coś prostego i stopniowo podnosić poprzeczkę. Pierwsza propozycja to "Nie pieprz wieprza pieprzem Pietrze, bo bez pieprzu wieprz jest lepszy". Kolejny to znany klasyk, który najczęściej podsuwa się obcokrajowcom, którzy mierzą się z językiem polskim "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie".

Jak to mówią, pierwsze koty za płoty, a w tym przypadku pierwsze łamańce. Jeśli wasz język jest już rozgrzany, pora na wyższy poziom. Zacznij od "Konstantynopolitańczykowianeczki", czyli jednego słowa, które zdecydowanie potrafi przerosnąć większość z nas. Kolejny ciekawy zwrot to "Czego trzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień na drzewie?". Aby zakończyć tę rundę, warto wspomnieć jeszcze o zdaniu "Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że w tej wieży jest sto jeży i pięćdziesiąt jeżozwierzy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najtrudniejsze łamańce językowe

Pora na trzy ostatnie propozycje, które są prawdziwymi królami imprez. Jeśli ktoś je wypowie w odpowiedni sposób i z zachowaniem prędkości, należy mu się nagroda! Zacznij od krótkiego, ale zdradliwego "Pocztmistrz z Tczewa." Kolejny z nich, który potrafi związać nasz język w supeł to "Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie."

Spotkanie z przyjaciółmi
Spotkanie z przyjaciółmi© Freepik | freepik

Ostatni łamaniec językowy na dziś to coś dla fanów prędkości, bo tylko w taki sposób można wypowiedzieć to zdanie, by je zaliczono: "Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć". Kiedy zaliczysz już wszystkie łamańce, warto wypróbować je w innym języku. Angielskie zwroty bywają równie zwiadowcze, a przy tym niesamowicie zabawne, gdy ktoś próbuje je bezbłędnie wymówić. A ty masz jakieś swoje ulubione łamańce? Koniecznie daj nam znać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także