Przewozisz choinkę autem? Jeśli wybierzesz zły sposób, słono zapłacisz

Choinka musi być odpowiednio zabezpieczona w czasie drogi.
Choinka musi być odpowiednio zabezpieczona w czasie drogi.
Źródło zdjęć: © Freepik | standret

17.12.2023 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choinka sama do domu nie przyjdzie, trzeba ją przewieźć autem — to jasne. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak zrobić to zgodnie z prawem. Jest tylko jeden prawidłowy sposób. Stosując inne, kreatywne metody możesz zapłacić wysoki mandat.

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Jeśli jeszcze nie kupiłeś choinki, z pewnością wkrótce wybierzesz się do sklepu, lasu lub na targowisko, by wybrać idealne drzewko. Gdy już to zrobisz, pojawi się pytanie, jak przewieźć je do domu, by nie narazić się patrolowi drogówki. Wyjaśniamy, co na temat transportowania takiego ładunku mówią przepisy ruchu drogowego.

Czy przewożenie choinki na dachu jest legalne?

Wielu kierowców umieszcza choinkę na dachu samochodu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wiąże się z koniecznością upychania drzewka wewnątrz oraz zabrudzenia siedzeń i dywaników igłami. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to nielegalne. Jeśli jednak chcesz przewieźć drzewko na dachu, musisz spełnić kilka warunków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  • Musisz użyć bagażnika samochodowego i do niego przymocować drzewko.
  • Choinkę warto zabezpieczyć siatką, by gałęzie nie spadały na drogę.
  • Drzewko należy ułożyć pniem w kierunku jazdy (zwróć uwagę, że większość kierowców popełnia tu błąd).
  • Choinka może wystawać maksymalnie pół metra poza przód pojazdu, a jednocześnie nie więcej niż półtora metra za linię siedzenia kierowcy. Z tyłu drzewko może wystawać na długość dwóch metrów, ale jeśli fragment znajdujący się poza pojazdem ma więcej niż 50 cm, musisz oznaczyć go czerwoną chorągiewką.
  • Auto, na którym znajduje się choinka, może mieć maksymalnie (łącznie z drzewkiem) cztery metry wysokości oraz 2,55 metra wysokości.
  • Drzewko nie może zasłaniać świateł ani tablic rejestracyjnych samochodu.

Jak inaczej przewozić choinkę?

Najlepszą metodą przewożenia choinki jest wykorzystanie do tego auta typu bus lub pickup, w którym jest odpowiednio duża przestrzeń na ładunek. Jeśli nim nie dysponujesz, a nie chcesz lub nie jesteś w stanie zamocować drzewka na dachu, możesz umieścić ją wewnątrz pojazdu. Tutaj również musisz jednak pamiętać o kilku zasadach.

Choinka nie może w żaden sposób ograniczać widoczności lub utrudniać kierowania pojazdem. W związku z tym zapomnij o stawianiu jej na przednim fotelu przeznaczonym dla pasażera. Najbezpieczniejszą opcją jest wykorzystanie bagażnika oraz przestrzeni powstałej po złożeniu oparcia tylnej kanapy. W osobówce miejsca powinno wystarczyć na średniej wielkości drzewko. Przy większym, konieczne może okazać się przewożenie na dachu lub większym autem.

Jaki jest mandat za nieprawidłowe przewożenie choinki?

Jeśli przy przewożeniu świątecznego drzewka popełnisz błąd i trafisz na policyjny patrol, możesz dostać po kieszeni. Za nieprawidłowe przewożenie choinki na dachu grozi najwyższy mandat - 500 zł. Jeśli drzewko zasłoni światła, zapłacić 200 zł, a jeśli niewidoczne będą tablice rejestracyjne - 100 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także