NewsyPrzy mrozach trzymają kota "na łańcuchu" przy budzie? Wkroczyli obrońcy zwierząt

Przy mrozach trzymają kota "na łańcuchu" przy budzie? Wkroczyli obrońcy zwierząt

Właściciele zostawili kota na zewnątrz przy mrozie.
Właściciele zostawili kota na zewnątrz przy mrozie.
Źródło zdjęć: © Freepik | laowaika

08.01.2024 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zima daje się we znaki wszystkim, a szczególnie źle jej uroki znoszą zwierzęta. Mimo ogromnych akcji informacyjnych nadal wielu właścicieli nie ma świadomości na temat tego, jak odpowiednio zadbać o tej porze roku o swojego pupila. Tak właśnie było w przypadku tego kota z Poznania.

Wiele organizacji oraz fundacji mających na celu dobro zwierząt ma pełne ręce roboty w okresie zimowym. Wtedy najczęściej przychodzi im patrzeć podczas interwencji na przykre obrazy pokrzywdzonych przez człowieka zwierząt. Właściciele czworonogów oraz mruczków często nie zdają sobie sprawy, że marzną one tak samo, jak my, a bez naszej opieki oraz troski w tych mroźnych dniach może stać się im ogromna krzywda.

Kot na łańcuchu w zimie?

Widok trzymanych na łańcuchach zwierząt jest nadal obecny w polskim krajobrazie, a niekiedy nie trzeba jechać daleko, aby się o tym przekonać. Wiele osób nadal przywiązuje je na całe życie do kawałka metalu, nie dając im odpowiedniego uczucia lub godnych warunków do życia. Dziurawe lub zapadające się budy to obraz nędzy i rozpaczy, w jakich muszą wytrwać zwierzęta, a są one równie częstym widokiem, co czworonogi na łańcuchach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Poznaniu doszło to przerażającej i kuriozalnej interwencji, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Jak relacjonują obrońcy zwierząt, na jednym z osiedli w tym mieście, ktoś trzymał kota "na łańcuchu przy płocie". Z pewnością nikt nigdy nie słyszał, aby kot żył uwięzi, ponieważ te puchate zwierzęta chodzą własnymi ścieżkami. Warto dodać, że ten kot miał także budę, ale nieocieploną, a panowały przecież minusowe temperatury.

Kiedy wszyscy apelują, aby zabierać zwierzęta na noc do domu i chronić przed zimnem ... kiedy schroniska błagają o tymczas, aby zabrać z bud swoich podopiecznych i pomóc im przetrwać ten trudny okres ... Kiedy to wszystko się dzieje, my musimy interweniować z Policją, bo w Poznaniu, na ogródku mieszka kot w budzie, przywiązany łańcuchem do płota 🤦‍♀️ Temperatura minusowa, kot wychodzi z nieocieplonej, drewnianej budy, a właściciele tłumaczą, że kot aktualnie ma spacer "na siku" 🙈 Kot został zabrany do domu i póki co na łańcuch nie wrócił. Oczywiście monitorujemy sytuacje.

Pisze na Facebooku Fundacja Dla Zwierząt Bahati

Jak zadbać o zwierzęta zimą?

Podczas zimy oraz niskich temperatur należy koniecznie zabezpieczyć budę zwierzęcia. Należy zakupić ocieploną np. styropianem lub ocieplić ją samodzielnie przy użyciu słomy. Ten naturalny materiał uszczelni wszystkie luki, przez które może wkradać się do środka zimne powietrze. Jeśli temperatury są bardzo niskie, to należy koniecznie zabrać zwierzę do domu, ponieważ może ono zamarznąć lub przymarznąć do ziemi lub budy.

Warto też pamiętać o tym, że w ciągu doby zwierzę może być przywiązane do łańcucha przez maksymalnie 12 godzin. Jeśli widzisz, że właściciel nie przestrzega tych zaleceń, powinieneś bezzwłocznie zgłosić to do służb mundurowych lub organizacji działających na rzecz zwierząt. Przypadek kota z Poznania wywołał wiele negatywnych emocji w internecie. Wielu komentujących post Fundacji Bahati chciało, aby właścicielom mruczka zgotować taką samą sytuację i koniecznie zabrać od nich zwierzę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także