Balkon i ogródOgródPrzyciągają kleszcze mocniej niż magnes. Szybko pozbądź się z ogrodu

Przyciągają kleszcze mocniej niż magnes. Szybko pozbądź się z ogrodu

Te rośliny uporczywie przyciągały kleszcze do mojego ogrodu
Te rośliny uporczywie przyciągały kleszcze do mojego ogrodu
Źródło zdjęć: © Pixabay | Erik_Karits

20.02.2024 16:15

Kleszcze już teraz budzą się do życia i poszukują nowych ofiar, dzięki którym z łatwością mogą przeżyć. Atakują nie tylko nas, ale także naszych pupili, a ich ukąszenie może mieć poważne konsekwencje. Warto wiedzieć, jak ich unikać, ale też dowiedzieć się, co przyciąga kleszcze do ogrodu. Mało kto wie, jakie rośliny przyciągają kleszcze.

Coraz cieplejsze miesiące będą zachęcały nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu i delektowania się promieniami słońca oraz bujną zielenią. Przez to wielu ludzi może stracić czujność, a wszystko to za sprawą kleszczy, które ponownie będą na nas czyhać. Od lat prowadzone są akcje informacyjne ostrzegające nas przed boreliozą oraz kleszczowym zapaleniem mózgu, co nie oznacza, że trzeba uważać tylko w lesie, ale równie często we własnym ogrodzie. Co przyciąga kleszcze? 

Jakie rośliny przyciągają kleszcze?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją rośliny, które wprost zapraszają kleszcze do naszego ogrodu. Sadzimy je i pielęgnujemy w błogiej nieświadomości. Tak naprawdę ściągamy na siebie nie lada zagrożenie, które może mieć opłakane skutki. W okresie wiosenno-letnim znaczna część z nas chce uchronić się przed ukąszeniami kleszczy, a do tego stosujemy różne spraye lub bardziej naturalne odstraszacze. Nasze wysiłki nie przyniosą efektu, jeśli najpierw nie pozbędziemy się z ogrodu "przyciągaczy" kleszczy. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepszym momentem na zlikwidowanie tych gatunków jest wczesna wiosna, kiedy rośliny są jeszcze uśpione po zimie i nie zdążyły bujnie rozrosnąć. Kleszcze są najbardziej przyciągane przez paprocie, a tych pasożytów w sezonie nie brakuje na ich rozłożystych liściach. Jeśli są zasadzone blisko wejścia do domu, tarasu lub altany, to możemy mieć dość spory problem ze ściągającymi do nich kleszczami. Warto pamiętać, że paprocie nie wyczerpują tej listy roślin, ponieważ kleszcze uwielbiają także krzewy, rośliny okrywowe, wysokie trawy, a nawet drzewa. 

Co przyciąga kleszcze?

Kleszcze uwielbiają ściągać do zacienionych oraz wilgotnych miejsc w naszych ogrodach, a im więcej w nim roślin, tym bardziej prawdopodobne odwiedziny tych pasożytów. Z tego powodu należy pamiętać przede wszystkim o regularnym koszeniu trawników oraz łąk. Według badań kleszcze przyciąga także słodki aromat, który wprost uwielbiają i wcale nie muszą być to perfumy.

Bardzo często wystarczy zapach płynu do płukania lub prania, aby kleszcze same zadomowiły się w naszym ogrodzie. Kleszcze przyciągają także nasze zwierzęta, które beztrosko bawią się w trawie, a potem spędzają z nami czas. Te pasożyty z łatwością mogą przedostać się z ich sierści na naszą skórę, a nawet zaszkodzić milusińskim. Na kleszcze mocno działa ciepło nasze oraz zwierząt, ale też wydychany dwutlenek węgla.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także