Chcesz wiedzieć ile będzie żył twój pies? Zmierz jedną jego część ciała
Czy znasz prawdziwy wiek swojego pupila? Okazuje się, że można samodzielnie wyliczyć ilość lat, które pozostały do przeżycia twojemu czworonogowi! Naukowcy odkryli niezwykłe powiązanie między pewną psią częścią ciała, a prawdopodobną długością życia czworonoga!
Dla wielu ludzi pies jest najlepszym przyjacielem. Często miłość do tych zwierząt jest silniejsza nawet niż do członka własnej rodziny. Niestety jednym z największych koszmarów każdego właściciela jest śmierć czworonoga. To nieuniknione zjawisko, które dotyczy nas wszystkich. Bazując jednak na wieku psa, potencjalnie możemy przypuszczać kiedy nadejdzie jego koniec. Jak wszyscy wiedzą, psie lata liczone są inaczej niż ludzkie. Dodatkowo długość życia czworonoga jest zależna od wielu czynników. Liczy się rasa, ogólny stan zdrowia, środowisko, w którym przebywa oraz spożywane pożywienie. Niedawno naukowcy opublikowali badania, z których wynika, że długość pewnej części ciała u psa może determinować długość jego życia! W jaki sposób można to sprawdzić u swojego pupila?
Niezwykłe odkrycie naukowców dotyczące długości życia psów
Na łamach brytyjskiego czasopisma "Scientific Reports" opublikowano niezwykle ciekawe wnioski badań. Według naukowców rozmiar pyszczka u psa może skutecznie określać długość jego życia. Eksperci utrzymują, że jeżeli pies jest małych rozmiarów i ma dłuższy nos, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dożyje późnej starości. Z kolei, psi samiec o średniej wielkości, który ma płaską mordkę, jest aż kilkukrotnie bardziej skłonny do krótszego życia, niż mała samica o długim pyszczku. Powołując się na te ustalenia, można przypuszczać, że samiec buldoga będzie znacznie krócej żył niż np. samica jamnika. Warto podkreślić, że według przeprowadzonych badań, najdłużej żyjącymi czworonogami okazały się psy ras: lhasa apso, shiba-inu, papillon, chart włoski oraz jamnik miniaturowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z ubraniami
Mieszane rasy psów wcale nie żyją dłużej!
Naukowcy w celu przeprowadzenie badań przeanalizowali ponad 584 000 różnych ras psów. Badano zwierzęta głównie pod kątem ich budowy ciała. Następnie po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich danych, wysnuto pewne wnioski. Okazuje się, że długość pyszczka, wielkość ciała oraz płeć, mogą znacząco wpływać na prawdopodobieństwo długości życia czworonoga. Dodatkowo badanie to pozwoliło obalić popularny mit mówiący, że mieszane rasy psów, charakteryzują się lepszym zdrowiem od psów w pełni rasowych. Według naukowców czworonogi rasowe przeżywały mieszańców o około osiem miesięcy.
Podsumowując, najważniejszą informacją, jaką udało się naukowcom w tych badaniach ustalić, jest fakt, że problemy zdrowotne najczęściej dotyczą psów o płaskiej twarzy. Są to między innymi buldogi francuskie. Zazwyczaj pupile te żyją około 1,5 roku krócej niż inne psy.