NewsyZaczynają budzić się szybciej niż zwykle. W lasach rozpoczyna się inwazja

Zaczynają budzić się szybciej niż zwykle. W lasach rozpoczyna się inwazja

Znak z kleszczem przypięty do drzewa
Znak z kleszczem przypięty do drzewa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Gabort
15.02.2024 14:52

Obecnie pogoda w Polsce nas rozpieszcza. Widać już pierwsze oznaki wiosny, i niestety wiąże się to z aktywnością kleszczy. Leśnicy ostrzegają i przypominają, że te małe stworzenia mogą przenosić groźne choroby. Jak należy się więc chronić przed kleszczami?

Inwazja kleszczy, zazwyczaj zaczyna się dopiero na przełomie marca i kwietnia. W tym roku, ze względu na stosunkowo wysokie temperatury w zimie, problem z kleszczami pojawił się dużo wcześniej. Warto wiedzieć, że kleszcze są najbardziej aktywne w okresie od kwietnia do czerwca oraz od września do października. Jednak zmiany klimatu spowodowały, że w wielu częściach Polski problem z kleszczami trwa obecnie cały rok. Dodatkowo duży wpływ na rozwój oraz rozprzestrzenianie się tych problematycznych stworzeń ma wysoka wilgotność powietrza. Niestety wielu ludzi nadal bagatelizuje zagrożenie, jakie niesie za sobą ukąszenie przez klesza. Należy pamiętać, że stworzenia te mogą nas zarazić groźnymi chorobami np. boleriozą.

Co musisz wiedzieć o kleszczach?

Dorosłe kleszcze pospolite mają od 2,5 do 4 mm długości. Wszystkie formy rozwojowe tych stworzeń atakują ludzi oraz zwierzęta. Bezpieczne nie mogą się czuć zarówno dorosłe osobniki, jak i te znacznie mniejsze. Ciekawostką jest, że najbardziej agresywnymi kleszczami są te, które znajdują się w niższych stadiach rozwojowych. Aktywizują się one już przy temperaturze 7-10 stopni Celsjusza, a więc w warunkach, które obecnie w Polsce występują.

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród w województwie podkarpackim poinformowali w mediach społecznościowych, że w bieszczadzkich lasach kleszcze już są obecne, a nawet atakują. Wkłucie się kleszcza samo w sobie nie jest niebezpieczne. Jednak duża część tych pajęczaków przenosi groźne choroby. Do najniebezpieczniejszych należy kleszczowe zapalenie mózgu. Szacuje się, że od 10 do 15 procent kleszczy może być nosicielami wirusów odpowiedzialnych za tę chorobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak należy się zabezpieczyć przed kleszczami?

Niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest również borelioza. Charakteryzuje się ona zmianami skórnymi, a w późniejszym etapie zapaleniem mięśni i stawów, a nawet porażeniem nerwów i zaburzeniami psychicznymi. Możemy zabezpieczyć się przed kleszczowym zapaleniem mózgu poprzez szczepienie, jednak w przypadku boreliozy musimy polegać na profilaktyce. Jak więc należy się chronić przed kleszczami? Na pewno należy unikać przebywania w wysokiej trawie oraz zaroślach. Na spacery warto zakładać odzież z długimi nogawkami oraz rękawami. Warto zaopatrzyć się również w specjalny spray odstraszający te stworzenia. Pamiętaj, że szczególnie wysokie ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe występuje w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, jak również dolnośląskim, opolskim i mazowieckim, gdzie znajduje się dużo lasów liściastych i mieszanych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także