NewsyPtasi casanova wygląda jak wróbel i jest łakomy jak gołąb. Spotkasz go tylko w górach

Ptasi casanova wygląda jak wróbel i jest łakomy jak gołąb. Spotkasz go tylko w górach

Płochacz halny w górach.
Płochacz halny w górach.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Diego
20.02.2024 11:27

Płochacz halny to wyjątkowy ptak, który przypomina wróbla, a zachowuje się niczym oswojony gołąb. Niektórzy porównują go do słynnego Casanovy, bowiem zwierzę wręcz uwodzi turystów i nie tylko. Co jeszcze wiemy o płochaczu halnym?

Tatry to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Góry przyciągają turystów z całego świata. Podczas przechadzki można natknąć się na rzadkie okazy ptaków. Jednym z nich jest płochacz halny. Ten gatunek żyje w myśl zasady "im wyżej, tym lepiej", dlatego też najwięcej osobników można spotkać właśnie w Tatrach.

Płochacz halny z wyglądu przypomina wróbla, jednak nie można powiedzieć tego samego o jego zachowania. To prawdziwy górski casanova, który uwodzi turystów. Ptak nie boi się ludzi i chętnie nawiązuje z nimi kontakt. To tylko jedna z wyjątkowych cech.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Płochacz halny, czyli górski Casanova

Płochacz halny to niewielki ptak, który osiąga od 18 do 20 cm długości. Jego ciało pokryte jest brązowoszarym upierzeniem, zaś głowa jest szara. Można pomylić go z wróblem, jednak w odróżnieniu od niego płochacz wydaje się być wręcz odważny. Z zachowania przypomina krakowskie gołębie, bowiem nie boi się ludzi. Co więcej, sam do nich lgnie, zwłaszcza kiedy mają coś do jedzenia.

Najwięcej płochaczy spotkasz w Dolinie Pięciu Stawów, a także w kotle Morskiego Oka. Warto wypatrywać go w trakcie przechadzki po górach. Liczebność płochaczy w Polsce jest naprawdę niska — to zaledwie 800 ptaków. Z tego powodu ten gatunek został objęty ścisłą ochroną. Nie pomaga też fakt, że polują na nie orły. Niewielki ptak nie ma żadnych szans w starciu z drapieżnikiem.

Co wiemy o płochaczu halnym?

Płochacz halny nazywany jest górskim casanovą. Ten ptak to prawdziwy uwodziciel. Szacuje się, że podczas okresu lęgowego rozpoczynającego się w maju, a kończącego się w lipcu, płochacze kopulują nawet 1000 razy. Ptaki tworzą związki monogamiczne, jednak kiedy na terenie znajduje się kilku samców, samice starają się o względy dominującego. Wówczas w gnieździe znajdują się młode, które mają kilku różnych ojców. Płochacze wabią się nawzajem, wydając z siebie wyjątkowe dźwięki. Ich śpiew przypomina śpiew skowronka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także