NewsyBocian spod Kutna zaskoczył wszystkich. W środku zimy wrócił do Polski

Bocian spod Kutna zaskoczył wszystkich. W środku zimy wrócił do Polski

Bocian powrócił zimą do swojego gniazda w Polsce.
Bocian powrócił zimą do swojego gniazda w Polsce.
Źródło zdjęć: © FreePik | Bilanol

14.01.2024 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zima w pełni. Niestety bardzo niskie temperatury nie odstraszyły polskiego bociana, który postanowił wrócić do swojego gniazda. Nie wiadomo niestety, dlaczego ptak postanowił zawrócić z ciepłych krajów. Bocian jest wychudzony, ale znajduje się pod dobrą opieką.

W Polsce bociany w ludowych wierzeniach były uważane za ptaki przynoszące szczęście, dobry urodzaj oraz pomyślność w rodzinie. Zobaczenie bociana do dziś jest w naszym kraju uważane za dobrą wróżbę. Symbolika tych ptaków ma naprawdę duże znaczenie dla Polaków. Chyba każdy z nas zna tę przypowiastkę, że krążący nad domem bocian jest zwiastunem pojawienia się dziecka. Należy również wspomnieć, że w Polsce bociany są pod ochroną.

Ptaki, które są zagrożone wyginięciem

Bociany to ptaki, których gatunek zagrożony jest wyginięciem. Z tego też powodu w Polsce podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Dlatego niespodziewany powrót bociana przy tak niskich temperaturach zmartwił nie tylko ornitologów, ale też wielu zwykłych ludzi. Pojawienie się ptaka w gnieździe wyłapała kamera zamontowana w miejscowości Pasieka koło Żychlina, w woj. łódzkim. Jest to specjalna technologia służąca do "podglądania" gniazd bocianów. Warto wspomnieć, że system monitorowania tych ptaków działa zazwyczaj od wiosny do jesieni. Tak wczesny powrót bociana zdziwił, a zarazem zmartwił ekspertów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego bocian postanowił wrócić?

Kilka dni temu dzięki transmisji udostępnianej przez Stowarzyszenie "Pomagam bocianom" można było zobaczyć, że do gniazda wrócił jeden z bocianów. Według ustaleń ptak późnym latem wyleciał z kilkoma innymi bocianami na zimowisko z okolic Kutna. Niestety z niewiadomych przyczyn, po ok. trzech miesiącach ptak powrócił. Jedną z hipotez jest zły stan zdrowia bociana. Podobno jeszcze przed wyprawą do ciepłych krajów bociek był mały i odstawał od reszty osobników. To mogło znacząco wpłynąć na jego wytrzymałość. Ptak prawdopodobnie nie miał siły dolecieć tak daleko i postanowił zawrócić.

Bocian jest bezpieczny

Po przylocie bociana do Polski zaopiekowali się nim wolontariusze. Zaobserwowano na ciele ptaka tzw. prążki głodowe, co świadczy o dużym niedożywieniu. Ochotnicy, którzy podjęli się opieki nad ptakiem, bacznie go obserwują i dokarmiają. Bocian jest pod stałą opieką. Celem wszystkich jest utrzymanie go bezpiecznie do wiosny. Jeśli są osoby, które martwią się, że bocian nie będzie mógł normalnie funkcjonować, to uspokajamy. Najprawdopodobniej za rok, gdy dojdzie do siebie i nabierze sił, będzie mógł podjąć kolejną próbę podróży w tropiki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także