NewsyBociany już lecą do Polski. Możesz obserwować ich trasę

Bociany już lecą do Polski. Możesz obserwować ich trasę

Bociany wracają do Polski
Bociany wracają do Polski
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Piotrowski
16.02.2024 11:13

W powietrzu czuć wiosnę! Nasze bociany właśnie kończą swoje tropikalne wakacje i wracają do Polski. Na podstawie lokalizatorów GPS wykryto, że ptaki te rozpoczęły już wędrówkę powrotną. Kiedy i gdzie możemy spodziewać się pierwszych polskich bocianów?

Dawniej Egipcjanie oraz tureccy muzułmanie oddawali bocianom cześć. W ludowych, słowiańskich wierzeniach ptaki te były uważane za zwiastuny przynoszące szczęście, dobry urodzaj oraz błogosławieństwo w rodzinie. Do dziś zobaczenie bociana jest w naszym kraju uważane za dobrą i pomyślną wróżbę. Symbolika tych ptaków ma naprawdę duże znaczenie dla Polaków. Chyba każdy z nas zna przypowiastkę o bocianie, który jest zwiastunem pojawienia się w rodzinie dziecka. Bocian bez wątpienia jest symbolem polskiego krajobrazu oraz wsi. Jest także zwiastunem wiosny, więc pewnie ucieszy wszystkich informacja, że ptaki te wreszcie wracają do Polski.

Bociany wracają do swoich gniazd w Polsce

Niestety bociany to gatunek zagrożony wyginięciem. Z tego też powodu ptaki te w Polsce podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Eksperci zazwyczaj zajmują się monitorowaniem tych ptaków od wiosny do jesieni. Specjalna grupa EkoLogiczna z Siedlec co roku zakłada bocianom nadajniki GPS. Pozwala to na precyzyjne śledzenie dokładnej lokalizacji tych osobników. W tym roku zdecydowano się na założenie nadajników 12 bocianom. Jeżeli tylko ptaki te nie znajdą się, na terenach gdzie występują zakłócenia, to do ekspertów dostarczana jest względna ciągłość sygnałów z urządzenia. Czego można dowiedzieć się z uzyskanych danych?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgromadzone dzięki urządzeniu GPS dane umożliwiają uzyskanie wielu informacji na temat przemieszczania się bocianów. Łącząc te dane z informacjami pogodowymi oraz behawioralnymi eksperci są w stanie określić prawdopodobne miejsca przystanków tych ptaków. Na oficjalnym facebookowym koncie grupy EkoLogicznej udostępniono mapy z trasami przelotów monitorowanych bocianów. Warto podkreślić, że temat ten bardzo interesuje nie tylko naukowców i ornitologów, ale również ogromną liczbę zwykłych Polaków.

Gdzie w Polsce można spodziewać się pierwszych bocianów?

Według doniesień ekspertów w Polsce bociany najprawdopodobniej pojawią się najwcześniej w rejonach zachodnich kraju. Będzie to już na początku marca. Natomiast szczyt przylotów bocianów do Polski wydarzy się dopiero około 10 kwietnia. Eksperci z grupy EkoLogicznej z Siedlec poinformowali, że weteranka migracyjna — bocian Zbysia znajduje się obecnie w Sudanie i przejawia już niepokój wędrówkowy. Całkiem więc możliwe, że ptak ten lada dzień wyruszy w drogę powrotną do Polski. Pojawiają się również sygnały informujące o lokalizacji jednego z młodych osobników. Niestety na razie pozostałe monitorowane bociany pozostają bez zasięgu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także