PoradyLajfhakiRobaki kurzowe. Mówienie, że przyciąga je kurz, to zaledwie ułamek prawdy

Robaki kurzowe. Mówienie, że przyciąga je kurz, to zaledwie ułamek prawdy

robaki kurzowe w domu fot. getty images
robaki kurzowe w domu fot. getty images
10.09.2023 16:52

Robaki kurzowe to małe żyjątka, które pojawiają się w naszych domach, gdy panuje tam bałagan. Jeśli je zauważysz, to znak, że twoja przestrzeń nie jest do końca czysta. Jak się ich pozbyć? Samo sprzątanie nie jest rozwiązaniem.

Tytułowe robaki mają wiele określeń: gryzki, psotniki czy zakamarki. To popularne owady, które zamieszkują nasze domy. Są bardzo małe, więc czasami nawet nie wiemy, że mieszkają w naszych przestrzeniach. W samej Polsce jest ich ok. 70 gatunków, a na świecie ponad 4 tysiące! Mogą przybierać różne barwy, od białych aż po brązowe, ze skrzydłami i bez.

Skąd się biorą robaki kurzowe?

Mówienie, że przyciąga je kurz, to zaledwie ułamek prawdy. Tak naprawdę, te małe żyjątka odnajdą się wszędzie, gdzie są w stanie znaleźć pożywienie: szczątki organiczne, pleśń, jaja owadów czy pyłek kwiatowy. Uwielbiają wilgotne miejsca, jak strychy, piwnice czy spiżarnie, lecz nie gardzą bibliotekami, garażem czy halami spożywczymi — ogólnie mówiąc, można je spotkać absolutnie wszędzie! Do domów przybywają z zewnątrz, zwłaszcza jeśli w okolicy są jakieś mokradła lub stare zbutwiałe drzewa. Mogą wchodzić oknami, wentylacją czy drzwiami, a jeśli poczują wilgoć, zostają na dobre. Czasami przynosimy je wprost ze sklepów np. w sypkich i suchych produktach jak ryż czy kasza.

Robaki kurzowe w domu, fot. Freepik
Robaki kurzowe w domu, fot. Freepik

Jak pozbyć się gryzaków?

Gryzaki nie są niebezpieczne, chyba że mieszkają w naszym domu całą kolonią. Wtedy mogą podgryzać różne materiały czy podkradać nam jedzenie. Ludzi nie kąsają, bo są do tego zwyczajnie za małe. Alergicy mogą wyczuwać ich obecność poprzez problemy z oddychaniem i wysypki na ciele. Aby się ich pozbyć, zadbaj o obniżenie poziomu wilgotności w powietrzu. Jeśli w dalszym ciągu odczuwasz ich obecność, możesz zastosować środki owadobójcze lub zasięgnąć po pomoc specjalisty. W takim przypadku dezynfekcja polega na rozpyleniu specjalnej mgiełki owadobójczej w całym domu. Dociera ona do wszystkich trudno dostępnych miejsc, gdzie człowiek nie ma prawa się dostać. W czasie takiego zabiegu domownicy nie mogą przebywać w domu przez co najmniej kilka godzin, by nie doszło do zatrucia.

robaki kurzowe w domu, fot. Freepik
robaki kurzowe w domu, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także