NewsyNie masz tabliczki z numerem domu? Możesz zapłacić grzywnę

Nie masz tabliczki z numerem domu? Możesz zapłacić grzywnę

Tabliczka z numerem adresowym domu.
Tabliczka z numerem adresowym domu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Григорий Галасюк

09.02.2024 07:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy masz widocznie umiejscowiony numer swojej nieruchomości? W 2024 roku rozpoczęły się kontrole oznakowania domów. Co warto podkreślić, tabliczka z numerem musi być widoczna również w nocy. W jakich miastach można spodziewać się kontroli?

Okazuje się, że za brak tabliczki informującej o numerze nieruchomości możesz zapłacić grzywnę! Co warto podkreślić, kara grozi nie tylko z powodu braku tabliczki, ale również jeśli jest ona zbyt mało widoczna. Nie wszyscy mają świadomość, ale numer domu powinien być widoczny również po zmroku. Jest to wymagane w celu identyfikacji nieruchomości. Przydaje się zwłaszcza kiedy wzywasz pomoc i dzięki dobremu oznakowaniu karetka pogotowia może cię szybko zlokalizować. Odpowiednio umiejscowiona tabliczka z numerem ułatwia również pracę listonoszom i kurierom. Od 2024 roku kontrole numeracji zapowiedziały władze Gdańska. Czy można spodziewać się takich weryfikacji również w innych miastach i miejscowościach?

Kiedy zamontować tabliczkę z numerem nieruchomości?

Należy mieć świadomość, że numeracja domu powinna być dobrze widoczna z ulicy lub spoza posesji. W zależności od położenia nieruchomości, informacja z numerem może być umocowana na ścianie zewnętrznej domu lub na ogrodzeniu. Oznakowanie ma być widoczne nocą, dlatego też należy zadbać o jego podświetlenie. Każdy właściciel nieruchomości musi umieścić w widocznym miejscu oznaczenie z numerem adresowym. Ma na to 30 dni od chwili otrzymania informacji o ustaleniu tego numeru. Na terenie miast jest to zazwyczaj informacja z nazwą ulicy lub placu. Na wsiach najczęściej to kolejny numer domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak grozi kara za brak odpowiedniego oznakowania nieruchomości?

Pamiętaj, że odpowiednie oznakowanie nieruchomości jest potrzebne dla wielu służb w celu lokalizacji. Często może również uratować życie tobie lub komuś innemu. Szybkie podanie dokładnego adresu w sytuacjach kryzysowych jest kluczowe. Jeżeli więc nie masz na swoim domu lub ogrodzeniu zamontowanej tabliczki z numerem, to Straż Miejska może wystawić ci pouczenie. Wtedy jesteś zobowiązany do jak najszybszego oznaczenia nieruchomości. Jednak w przypadku zapowiedzianych kontroli liczyć się już trzeba z karą finansową. Grzywna może wynosić do 250 zł. Na razie kontrole zapowiedziano w Gdańsku. Można się jednak spodziewać takich wizyt z udziałem Straży Miejskiej w całej Polsce.

Wpływ na kontrole ma podpisana przez prezydenta 20 kwietnia 2022 roku ustawa o zmianie prawa w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Nowa ustawa nowelizuje dokument z 1989 roku. Prawo geodezyjne i kartograficzne przewiduje odpowiedzialność za wykroczenie związane z niewykonaniem obowiązku umieszczenia tabliczki porządkowej na budynku lub ogrodzeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także