Balkon i ogródOgródTo ostatni moment. Jeśli chcesz siać lawendę, nie przegap terminu

To ostatni moment. Jeśli chcesz siać lawendę, nie przegap terminu

Nie mam wątpliwości, kiedy siać lawendę po zimie
Nie mam wątpliwości, kiedy siać lawendę po zimie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Muhammad
10.02.2024 12:58, aktualizacja: 10.02.2024 14:09

Luty to idealny moment na pierwsze prace ogrodowe, które przyniosą efekty dopiero za kilka miesięcy. Nie chodzi tutaj tylko o przycinanie gałęzi drzew i krzewów, ale także przygotowanie rozsad. Jeśli jesteś fanem pięknie wyglądającej oraz pachnącej lawendy, to koniecznie musisz wiedzieć, jak ją wysiać.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że już w lutym powinniśmy zakasać rękawy do pracy. Jest dla wszystkich oczywiste sianie nasion warzyw, ale nie kwiatów, a to ogromny błąd. Lawenda wysiana samodzielnie wyrośnie na czas, jeśli zastosujemy kilka ważnych reguł i zaledwie jeden sprytny patent. Dziś dowiesz się, jak i kiedy siać lawendę.

Czy siać lawendę w lutym?

Z pewnością wiele osób podchodzi z dystansem do tego pomysłu, a przecież nie ma powodu do obaw. Zasiana w lutym lawenda również wyrośnie, a do tego będzie cieszyć nas swoim kolorem cały sezon. Wielu ogrodników sieje lawendę na jesień, ale nie jest to jedyny termin, kiedy powinniśmy to zrobić. Pozostali często decydują się dopiero wiosną na zakup gotowych sadzonek, które mogą kosztować całkiem sporo, a po co przepłacać? O wiele lepiej jest wyhodować lawendę samodzielnie z nasionek!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystko, co będzie nam potrzebne, to: nasiona, doniczki, żyzna ziemia oraz odrobina cierpliwości. Wybór odmiany lawendy również należy do ciebie, a musisz wiedzieć, że jest ich na rynku co najmniej kilkadziesiąt. Po zakupie nasion lawendy wcale nie umieszczamy ich od razu w ziemi, a zraszamy wodą, ponieważ na efekty będziemy musieli poczekać znacznie dłużej. O wiele lepiej jest zastosować sprytny i prosty trik, aby pobudzić lawendę do wzrostu.

Jak wysiać lawendę?

Naszą lawendę musimy wsypać do pojemnika, a następnie dodać do niej zwilżoną ziemię lub piasek i całość dokładnie wymieszać. Dopiero potem umieszczamy naczynie w lodówce, aby nasionka dostały odpowiedniego zastrzyku energii do kwitnienia. Temperatura przypominająca lawendzie zimę bardzo dobrze wpływa na jej szybki wzrost. Po takim kilkudniowym zahartowaniu nasionek możemy je wysiewać do wcześniej przygotowanych doniczek, a następnie postawić je w ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu.

Bardzo szybko zauważysz, że twoje roślinki zaczną rosnąć jak szalone, a dzięki temu do drugiej połowy maja osiągną odpowiednią wysokość oraz odporność, aby zasadzić je do gruntu. Dzięki trikowi z lodówką lawenda będzie odporna cały sezon na ataki szkodników oraz chorób, a nawet jesiennych przymrozków. Najlepiej będzie posadzić ją na widnej rabacie i podlewać przez pierwsze kilka dni, aby odpowiednio się ukorzeniła. Roślina ta nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji, a znakomicie odwdzięcza się swoim wyglądem, zapachem oraz odstraszaniem owadów przez całe lato.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także