Sroki nie lubią łysych? Zaskakujące wyniki badań ośmiolatki
Pewna ośmiolatka z Australii przeprowadziła ciekawe badania, których wynik zszokował nawet naukowców. Według jej teorii sroki są nieprzyjazne dla osób z mniejszą ilością włosów na głowie. Mimo młodego wieku dziewczynka przeprowadziła sporo obserwacji, które po analizie dały jednoznaczny wynik.
16.01.2024 | aktual.: 16.01.2024 11:55
Emma Glenfield ma osiem lat, lecz dokonała już prawdziwego odkrycia naukowego. Mieszkanka Australii była zafascynowana srokami, które odwiedzały jej okolicę. Zawsze je obserwowała, a po jakimś czasie zaczęła sporządzać notatki, których nie powstydziłby się żaden naukowiec. Po jakimś czasie wysnuła teorię, która poruszyła cały świat!
Sroki dokładnie wybierają swoje ofiary
Mała Emma nazwała pewną srokę Panem Swoopsalotem, gdyż nieposłuszne ptaszysko atakowało, dorosłych i dzieci w całej okolicy. Dziewczynka zauważyła, że te ptaki zawsze atakują z góry, dlatego zapytała swojego nauczyciela, dlaczego tak się dzieje. Ten, zamiast dać jej odpowiedź, wymyślił genialny projekt matematyczny dla całej grupy.
Emma wykorzystała swoją obserwację i zaczęła badanie terenowe. Na pierwszy rzut wybrała gimnazjum Blue Mountains — terytorium Pana Swoopsalota. Początkowo czaiła się nieopodal, by nagrywać z ukrycia wszystkie osoby, jakie zostały zaatakowane przez ptaka. Już wtedy dało się odczuć, że ofiary były bardzo do siebie podobne. Z reguły był to wysoki mężczyzna o cienkich i przerzedzonych włosach.
Dziewczynka w dalszym ciągu nie znała odpowiedzi na swoje pytanie, więc z pomocą mamy przygotowała internetową ankietę z kodem QR, a następnie poprosiła bliskich znajomych i nauczycieli o jej wypełnienie. Były tam standardowe pytania o wiek, wzrost czy wygląd, lecz najciekawsze pytanie dotyczyło Pana Swoopsalota, a właściwie tego, czy zaatakował kogoś z ankietowanych. Kwestionariusz wypełniło 150 osób z jej otoczenia i ponad 30 tys. internautów z całego świata!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania naukowe ośmiolatki
Emma nie wiedziała co to Excel i przedstawienie danych, dlatego zaprezentowała swoje wyniki za pomocą klocków lego. Słupki jasno wskazywały, że sroki atakują mężczyzn z małą ilością włosów. Ornitolodzy i badacze podkreślają, że jak dotąd nikt nie przeprowadził badań na temat tego, jak sroki reagują na ludzi o konkretnym wyglądzie. Dzięki tak licznemu zaangażowaniu ze strony ludzi mamy prawo wierzyć, że badania mówią prawdę i sroki rzeczywiście upatrują swoje ofiary.
Emma została zachęcona do konkursu matematycznego, gdyż widać, że ma wspaniały zmysł analityczny i potrafi myśleć nieszablonowo. Nauczyciele nie mylili się, gdyż dziewczynka pokonała wszystkich w swojej grupie wiekowej. Ośmiolatka chce, by inne dzieci również doszukiwały się prawdy w tym, co je pasjonuje, a nauka była czymś przyjemnym i pożytecznym. Mamy nadzieje, że w przyszłości Emma zaskoczy nas niejednym badaniem naukowym!