NewsyStary most nie poszedł na złom. Na Mazurach zrobili z niego atrakcję

Stary most nie poszedł na złom. Na Mazurach zrobili z niego atrakcję

Zabytkowy most w Piszu
Zabytkowy most w Piszu
Źródło zdjęć: © Facebook | Facebook Pisz

26.11.2023 16:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miejscowość Pisz na Mazurach doczekała się nowego, ciekawego zabytku na terenie miasta. Mowa o fragmencie mostu, który jeszcze do niedawna stanowił kolejową przeprawę przez rzekę. W jego okolicy znajdziesz mnóstwo tabliczek z ciekawostkami na temat przyrody, rybactwa i historii miasta.

Jeśli masz zamiar wybrać się do Pisza, koniecznie sprawdź nowy obiekt na mapie turystycznej. Jest to element konstrukcyjny starego mostu, który został na stałe usunięty. Władze miasta nie chciały pozbywać się takiego kawałka historii, dlatego wykorzystano go jako eksponat muzealny. Każdy odwiedzający powinien zerknąć również na tabliczki informacyjne, na których znajdują się opisy historii miasta i samego eksponatu.

100-letni most stał się historycznym elementem miasta

Nawet najlepiej wykonana konstrukcja z czasem potrzebuje remontu lub całkowitej wymiany. Most w Piszu miał aż 100 lat, dlatego władze miasta zdecydowały się na wymianę. Początkowo konstrukcja miała trafić na złom, lecz wielu mieszkańców nie było zadowolonych, że ich wiekowy most zostanie tak potraktowany. Aby rozwiązać ten problem, postanowiono zrobić z niego atrakcję turystyczną. Oczywiście nie mówimy tutaj o całej konstrukcji, a o jednym z jej elementów.

Od teraz 20-metrowy wycinek niedawnej przeprawy znajduje się na specjalnej podstawie, umieszczonej w sąsiedztwie parku nad Pisą. Pozostawienie tego elementu to ukłon w stronę historii miasta i mieszkańców. Dookoła eksponatu wywieszono mnóstwo tabliczek informacyjnych z opisami miasta i dzikiej przyrody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Atrakcje w Piszu to nie tylko most, warto również odwiedzić te miejsca

Spacer w okolicach zabytkowego mostu to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jeśli jesteś w okolicy, a nie znasz dokładnie miasta, koniecznie zobacz inne atrakcje, jakie oferuje ci Pisz. Jedną z nich jest Muzeum Ziemi Piskiej, czyli miejsce, które od podstaw przedstawia całą historię miasta. Znajdziesz tam dużo elementów folkloru i część przyrodniczą, gdzie poznasz zwierzęta żyjące w puszczy.

Ratusz miejski w Piszu
Ratusz miejski w Piszu© Wikimedia commons | Mark as prominent

Po zwiedzaniu wybierz się na rynek, gdzie znajduje się kamienna rzeźba. Potocznie mówi się na nią "baba pruska". To posąg związany ze starymi wierzeniami. Zaraz obok znajdziesz piękny neogotycki ratusz, który uważa się za najładniejszy na mazurach. W okolicy zachowały się również fragmenty starego zamku krzyżackiego, który istniał aż do lat 60., gdy zdecydowano się na jego rozbiórkę. Na samo zakończenie wycieczki wypłyń w rejs statkiem Smętek po jeziorze Ryś. Pamiętaj o tym, by zarezerwować bilety z wyprzedzeniem i poinformować o liczbie uczestników wycieczki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także