InspiracjeMiejscaMa prawie 900 lat. To najstarszy budynek we Wrocławiu

Ma prawie 900 lat. To najstarszy budynek we Wrocławiu

Domek Romański we Wrocławiu
Domek Romański we Wrocławiu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Joee

24.11.2023 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Poza licznymi ośrodkami kultury, w mieście znajdują się zabytkowe budowle, które cudem zachowały się po bombardowaniach w trakcie II wojny światowej. Najstarszy budynek liczy aż 900 lat i znajduje się w samym centrum miasta.

Oblężenie twierdzy Wrocław to jedna z ostatnich bitew II wojny światowej w Europie. Szacuje się, że po wojnie aż 65 proc. miasta zostało zniszczone. Na szczęście, zachowało się też wiele zabytkowych budowli, a wśród nich najstarszy budynek we Wrocławiu, liczący niemal 900 lat.

Tym budynkiem jest Domek Romański, który znajduje się przy ul. Nankiera, tuż obok Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza wzmianka dotycząca zabytku pojawiła się już w 1208 roku. Przebudowywano go kilka razy, jednak wiele fragmentów zachowano w oryginalnym stanie.

Domek Romański — najstarszy budynek we Wrocławiu

Budynek od początku należał do cysterek z Trzebnicy, dlatego też często nazywano go "Domem Panien Trzebnickich". Wybudowano go z cegieł, na planie trapezu. Składał się z dwóch poziomów, a na każdym z nich znajdowały się trzy pomieszczenia. We wnętrzu znajdowały się sklepienia kolebkowe, typowe dla stylu gotyckiego i celtyckiego.

Wnętrze Domku Romańskiego
Wnętrze Domku Romańskiego© Wikimedia Commons | Barbara Maliszewska

Niestety, część zabytku została uszkodzona po II wojnie światowej. W latach 50., w trakcie odbudowy miasta, Tadeusz Kozaczewski, historyk sztuki, odkrył nieznaczne wcześniej fragmenty domku tuż pod poziomem ulicy Nankiera 8. Pod koniec lat 60. budynek przebudowano, zachowując przy tym oryginalne fragmenty. Usunięto część stropu, co pozwoliło połączyć obie kondygnację i dobudowano część naziemną, która została osłonięta szkłem. W 1996 roku dobudowano trzecią salę, na której znajduje się antresola.

Czy Domek Romański można zwiedzać?

Historyczne wnętrze zaadaptowano na potrzeby wrocławskiej kultury i sztuki. W 1973 roku założono tam Wrocławską Galerię Fotografii, a cztery lata później przemianowano ją na Foto-Medium-Art. Od tamtego czasu, Domek Romański pełni funkcję galerii fotografii, w której można podziwiać prace polskich i zagranicznych artystów. Jak się do niej dostać? Głównymi drzwiami, które znajdują się na przeszkleniu od strony ulicy Nankiera.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także