Storczyk rośnie jak szalony bez odżywek i trików. Prościej się nie da
Mój storczyk od jakiegoś czasu tracił wszystkie kwiaty. Było to dla mnie dużym szokiem, gdyż robiłam wszystko, jak należy, a mimo to w dalszym ciągu kwiaty były marne lub nie było ich wcale. Przełomem stał się moment zmiany miejsca, po którym storczyk niesamowicie odbił i stał się ozdobą mojego salonu.
Storczyk, inaczej orchidea, to bardzo wymagająca roślina. Jest niezwykle kapryśna i wystarczy jeden błąd, by pozbawić ją wszystkich kwiatów. Czasami to kwestia złego podlewania czy temperatury, a innym razem miejsca, w którym stawiasz doniczkę. Parapet nad grzejnikiem to bardzo zły wybór, przez który twoja roślina marnieje w oczach.
Storczyk musi mieć odpowiednie miejsce, którego nie należy zmieniać
Jeśli chcesz, by twoja orchidea zawsze kwitła kiścią kwiatów, koniecznie zadbaj o jej pielęgnację. Jest sporo rzeczy, które musisz o niej wiedzieć, gdyż kwiat ma swoje upodobania, których należy się trzymać. Jednym z nich jest odpowiednie nawadnianie korzeni poprzez zanurzenie. Ta roślina pobiera tyle wody, ile potrzebuje, a nadmiar bardzo jej szkodzi. Dlatego właśnie podlewanie wprost do doniczki jest niewskazane i grozi gniciem korzeni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Genialny sposób na składanie ręczników
Kolejna ważna sprawa to umiejscowienie kwiatka w domu. Wymaga on dobrego nasłonecznienia z rozproszonym światłem. To pierwszy powód, przez który parapet nie jest odpowiednią lokalizacją. Druga sprawa, to skrajne temperatury, jakich doświadcza storczyk. Mikro przecieki z okna owiewają go zimnym powietrzem, a z drugiej strony ulatnia się ciepło z grzejnika. Roślina dostaje szoku termicznego i zaczyna zrzucać kwiaty, a także marnieć w oczach. Najlepiej przenieść storczyk bardziej w głąb pokoju, tym samym nie wolno odcinać go od światła. Komoda pod oknem czy stolik będą idealnym miejscem.
Co jeszcze trzeba wiedzieć, by doczekać zdrowego i pięknego storczyka?
Naturalne środowisko dla storczyków to wilgotne lasy równikowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest tam sporo wilgoci, zwłaszcza w powietrzu. Podczas sezonu grzewczego powietrze w domach jest bardzo suche, co mocno wpływa na kondycję kwiatów. Właśnie dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który pomoże zarówno roślinom, jak i tobie. Skóra na ciele nie będzie już taka sucha, a sen stanie się bardziej wartościowy.
Od czasu do czasu możesz dokarmiać storczyka naturalną odżywką z wody ryżowej lub nawozu ze skórki banana. Zarówno jedna jak i druga działa odżywczo na roślinę. W przypadku wody ryżowej wystarczy odcedzić nieco wody z gotowanego ryżu (nie może być uprzednio posolona!) i rozcieńczyć ją z litrem czystej wody. W przypadku banana proces jest nieco dłuższy, gdyż skórki trzeba umieścić w słoiku z wodą i dać im czas na fermentację. Po kilkunastu dniach odlej powstały płyn i wymieszaj go z wodą. Tak przygotowana mieszanka odżywi storczyka, a on podziękuje ci bujnymi kiściami kwiatów.