DomRośliny doniczkoweGdy storczyk przekwitnie, wykonaj zabieg. Pamiętaj o zasadzie trzeciego oczka

Gdy storczyk przekwitnie, wykonaj zabieg. Pamiętaj o zasadzie trzeciego oczka

Nie ma bardziej egzotycznych i eleganckich kwiatów, które są dostępne w wielu odmianach oraz kolorach. Każdemu wnętrzu dodadzą klasy, a przy okazji będą wyglądać jakby luksusowo. Jednak w bujnym kwitnieniu storczyków jest jedna istotna zasada.

Różowy storczyk
Różowy storczyk
Źródło zdjęć: © Getty Images | Elizabeth Fernandez

Orchidee cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, przez co królują na wielu parapetach. Kwiaty te są idealnym pomysłem na prezent, który ucieszy każdego niezależnie od okazji. Jednak ich hodowla często jest wymagająca, a rośliny mimo starań nie kwitną. Jest na to skuteczny i bezpłatny sposób.

Jak dbać o storczyka?

Wielu ma problem z odpowiednią pielęgnacją tych roślin, a jeden błąd w uprawie może spowodować, że rośliny przestaną kwitnąć. Dlatego należy ostrożnie je podlewać oraz umieszczać w takich miejscach, aby miały odpowiedni dostęp do światła. Kluczowe jest ich regularne przycinanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z roślinami, o których nie miałeś pojęcia!

Zabieg ten jest konieczny dla prawidłowego wzrostu orchidei, dzięki niemu będzie ona wytwarzać kolorowe kwiatostany oraz puszczać liście. Jednak kiedy sięgać po nożyczki, aby nie uszkodzić rośliny? Najlepiej po przekwitnięciu, kiedy kwiat zakończy okres wegetacji. Dzięki temu swoje siły skieruje na wzmocnienie korzeni, a do kolejnego sezonu ładnie odbije.

Zasada przycinania orchidei

Najczęściej storczyk brązowieje na jesień, dlatego warto zwrócić uwagę na jego pędy, a następnie przygotować ostre nożyczki lub sekator. Istotne w tym sposobie jest to, aby były czyste, to zapobiegnie chorobom. Dobrze jest wykonywać cięcie na wysokości 3 oczka na pędzie, licząc od dołu. Najlepiej, jeśli uda się usunąć końcówkę na wysokości około 1 cm nad zgrubieniem. Dzięki temu w przyszłym sezonie wyrośnie nowy kwiatostan.

Dzięki temu storczyk będzie zachwycał gości.
Dzięki temu storczyk będzie zachwycał gości. © Freepik

Jednak inni zalecają, aby zaczekać z tym zabiegiem. Uważają, że najlepiej robić to na zdrewniałym pędzie orchidei. Wtedy od razu wiadomo, gdzie należy ciąć, ponieważ pozbywamy się tylko tego, co ma kolor brązowy. Często zdarza się, że jest on w całości uschnięty, co nie wygląda najlepiej. Pozostaje wtedy pozbyć się pędu i odciąć go na wysokości około 1 cm nad węzłem.

O czym należy pamiętać w hodowli storczyka?

Nawożenie storczyka to dobry sposób na jego bujne kwitnienie. Jednak nie należy tego wykonywać, po przycięciu. To czas na regenerację rośliny. Najlepiej jest stosować odżywki w okresie wegetacyjnym, aby dodatkowo wspomóc orchideę. Do tego bardzo dobrze sprawdzi się woda ryżowa, którą można przygotować samodzielnie w domu.

Równie dobrym pomysłem będzie odżywka ze skórki bananowej, którą wcześniej wystarczy wysuszyć. Na koniec można ją pokroić i włożyć w glebę, albo zalać wodą i przygotować odżywkę.